2012 Beklentiler: Erdoğan ve Cemaat

02 Ocak 2012 Pazartesi
\n

2012’de izleyeceğim en önemli konulardan biri, 2014te boşalacak “üç koltukla ilgili gelişmeler olacak.

\n

Şimdiden çeşitli senaryoları okuyoruz: Cumhurbaşkanı, sorular üzerine, siyasette beklentisi olmadığını, bütün makamlarda bulunduğunu söyleyerek mütevazı bir giriş yaptı! Ama en önemli nokta, siyaseti sürdüreceği idi. Gülün beklentim yokdemesi ile siyaset yapacağını vurgulayan sözleri, birbiriyle çelişiyor.. Henüz “üç koltuk” meselesine iki yıl varken, koltuk meselesine doğrudan giriş yapması, kamuoyu gözünde şık olmazdı!

\n

İkincisi, ve en önemlisi, iktidarın (gayri) resmi ortağı cemaatin devlette tırmanışı... Cemaatin devleti ve AKPyi-Erdoğanı kuşatması. Bu bağlamda, Erdoğan ile cemaat arasındaki ilişkilerdeki gelişmeler, siyaset, AKP ve ülke için önemli.

\n

Bu bağlamda, cemaatin liberal-Amerikancı gazetedeki koçbaşısı malum kişinin Erdoğana MİTi senden iyi biliyorum, Kasımpaşalılığın bana sökmez...biçimindeki kabadayılığı”, aslında cemaatin Erdoğana karşı ana düşüncesinin dışavurumuydu. İkisi arasındaki diyaloğuilgi ile izledim!

\n

Koçbaşı, MİTin yeniden yapılanması gerektiğini gündeme getirdiğine göre, cemaatin üzerinde çalıştığı yeni hedefinin, MİTte yapılanma olduğu ortaya çıktı.

\n

***

\n

Bu arada, cemaat ile Erdoğan arasındaki çok önemli bir nokta da, özellikle Amerikancılık noktasında düğümleniyor.

\n

Türkiyedeki medya ve askere yönelik siyasi adli operasyonların tertipçileri, başı çekenler, esas olarak Amerika-cemaat müttefikliğine dayanıyor.

\n

Cemaatin dünya çapındaki politikasının belkemiğini, ABD ile müttefik olması oluşturur. Ülkemizde hiçbir güç, cemaat kadar Amerikancı olamaz. Erdoğan ve Davutoğlu bile. Onlar, Amerikanın güçlü bileğini ve kesin kararlılığını gördükleri noktada, politik gerçekliğe dönüyorlar ve Amerikancı politikayı uyguluyorlar.

\n

Cemaatin adalet kurumundaki yapılanmasını biliyoruz. Özellikle özel yetkili kurumlarda.

\n

Cemaat-Erdoğan siyasi çatışmasında, akla gelen fantastik sorulardan biri de, acaba cemaat Erdoğana da hukuk mızrağının ucunu gösterir mi? Bu fantezi sorunun ardındaki olgu, cemaatin kendisine karşı olan ve rakip olarak gördüklerine her türlü hukuki tuzağı kurabilecek bir güce ulaştığını sanmasıdır.

\n

***

\n

Üçüncüsü, Erdoğanın sağlığı! Bu konuda yoğun spekülasyon yapılıyor. Başbakanın ciddi sağlık sorunu varsa, AKP ve iktidar siyaseti baştan sona yeniden yapılanacak... “üç koltuk” meselesi de, cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesi de, AKP-cemaat arasındaki ilişkiler de, epey buna bağlı.

\n

Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa, bütün siyasi-iktidar ilişkilerini yeniden tanımlayacağız. Çünkü iktidarın ana adı Erdoğandır. Parti, her durumda, en az zarara uğrayacak yeniden bir liderlik yapılanması üzerinde duracak. Gül de olsa Arınç da olsa, Erdoğanın halk üzerindeki etkisi bakımından elde ettiği kişisel başarı”ya ulaşması mümkün gözükmüyor.

\n

***

\n

Kürt sorunu, en önemli konularımızdan biri olacak bu yıl. Leyla Zana, “Özerklik bile yetmez, kendi kaderimizi tayin hakkı istiyoruz diyerek, Kürt meselesindeöncürolünü sürdürüyor. Şunu belirtelim ki, Zananın söylediklerinde yeni bir şey yok aslında. Her zaman burada, PKK (ve buna bağlı BDPnin) stratejik yöneliminin bu olduğunu belirttik.

\n

İki adım geri bir adım ileri veya tersi, Kürt politikasının ana mihveri oldu. Barzani’ler ve Talabani’ler hep bu çizgiyi izlediler. Koşullar oluşmadan Büyük Kürdistan mümkün değil. Ama ana doğrultu hep o yöndedir. Doğrusu da budur, onlar açısından!

\n

Türkiye ile birlikten yana bütün çözümleri tartışmalıyız... Kürtler üzerindeki her türlü zulme karşı çıkacağız... Uludere, ne olursa olsun bir kıyımdır!.. Ama ayrılıkçıve etnik damardan politikalara destek vermek, bu köşenin gündeminde olmayacak.

\n

Şüphesiz, Suriye - İran/Ortadoğu en önemli konuların başında geliyor. İşin ucunda atom bombaları da var.. Bu yıl pek çok gerilim yaşayacağız..

\n

***

\n

2012’nin en önemli konularından biri de, Avrupa Birliğidir. Birlikteki çözülmeler, çok önemli bir laboratuvar deneyimini, ulus devletleri aşan büyük bir yeni oluşum kurma deneyimini zora sokacaktır.

\n

Ekonomik kriz ve bu bağlamda Türkiye, pek çok açıdan siyasi ve sosyal sistemleri derinden etkilemeyi sürdürecek.

\n

Ve halkların mücadelesi ve direnişler daha çok gündeme gelecek.

\n

Yeni yıla hoş geldik...

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları