Zavallı Memur!

25 Ağustos 2015 Salı

Memurlar köşeyi döndüler! AKP hükümeti, memurların aylıklarına, gelecek yılın ilk yarısında yüzde 6, ikinci yarısında yüzde 5 zam yaptı. Bozdur bozdur harca…
Bu yüzdelerin ardındaki gerçeğe göz atalım…
1. Türkiye 2.36 milyon devlet memurunun yanı sıra, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlarla birlikte 3.2 milyon görevli ile 2015 yılına girmişti.
2. Bu yüzde 11’lik zammın bütçeye yükü açıklanmadı. Ancak toplusözleşme görüşmeleri öncesinde, 1 puanlık zammın bütçeye 1.5 milyar liralık yük getireceği söylenmişti. Bu durumda, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın açıklamasına göre ek ödemelerle birlikte 20 milyar liralık yük söz konusu…
3. Bir anımsama yapalım! Sultan’ın Suriye siyasası sonucunda Türkiye’ye yaklaşık 2 milyon göçmen sığındı. Bütçede bu konuda herhangi bir ödenek olmadığı halde, AKP hükümeti, göçmenlere 6 milyar dolar harcadı. Günümüz kurundan hesaplayacak olursak 18 milyar lira!
4. Devletin öz memuruna 20 milyar lira, hariçten gazel okutulan Suriyeli göçmenlere 18 milyar lira… Helal olsun…
5. Göçmenler olmasaydı, hükümet 18 milyar lirayı da memurlara dağıtıp yaklaşık yüzde 20’lik zam yapabilirdi!
6. Şu anda, işe yeni giren bir memurun aylığı, toplumsal yardımlarla birlikte 2 bin 29 liradır. Ocakta 2 bin 151 TL’ye, temmuzda ise 2 bin 259 TL’ye çıkacak. Bir başka hesapla bu genç memura ilk dönemde ayda 132 lira, ikinci yarıda ayda 108 lira zam yapılmış oluyor.
7. Bir başka hesap yapalım! Göçmenlere ödenen 18 milyar lira, 3.2 milyon memura eşit olarak bölünseydi, kişi başına yılda 3.600, ayda 300 liralık bir katkı sağlanabilirdi. Genç memurun, devletin 230, artı Suriyelinin payı ile de 300 lira zam olmak üzere eline ayda 530 lira daha fazla geçerdi.
8. İmzalanan toplusözleşmede, 2016’da enflasyonun yüzde 11’den büyük olması durumunda farkın da ödeneceği maddesi yer alıyor. Ancak bir başka önemli nokta dikkatlerden kaçıyor. 2015 için de aynı kural öngörülmüştü. Enflasyon 2015’te çift haneli rakamlara ulaştığı halde, bu fark bu yıl ödenmedi!
Memurun aylığına zammın açıklandığı gün, başka zam haberleri de gazetelerde boy gösterdi. Örneğin;
1. Turizmciyi sevindirmek için okulların tatili ertelendi. Kırtasiyeci üzüldü. Ancak aynı gün; kalem, deftere zam haberleri ile kırtasiyeciler sevindirildi.
2. Öğrencilerin özel taşıma işini yüklenen firmaların zamlarının, kentten kente göre değiştiği açıklandı. İstanbul’da yüzde 5’lik zam ile 1-3 km’lik aylık taşıma ücreti 175 liraya çıktı. Ankara yüzde 5-7, İzmir’de ise yüzde 3.7 artış uygulanacaktı.
3. İlaç fiyatlarında da döviz kurundaki artıştan dolayı yüzde 3-5 oranında zam yapılacağı duyuruldu.
Memuru kuşkusuz en çok “Cuma namazı için öğle tatilinin 2 saate çıkarılmasının araştırılacağı haberi” sevindirdi. Çünkü memurun boşalan karnını cuma namazı dolduracaktı!

Neden 1 Kasım?
Sultan, erken seçim tarihinin, 1 Kasım Pazar günü olmasında acaba neden ısrar ediyor, dersiniz? Gelin takvime göz atalım!
29 Ekim Perşembe Cumhuriyet Bayramı. O gün tatil mi? Evet? Ertesi günü ve ardından, cumartesi, pazar günleri de tatil mi… Özetle dört günlük tatil…
Anımsarsınız, mangalda kül koymayan bazı vatanseverler, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde, tatillerini kesip sandık başlarına gitmeyince, Sultan yüzde 51.2’lik oy ile seçilmişti!
Oysa bir önceki yerel seçimin de kasımda yapılması gündeme geldiğinde CHP, Cumhuriyet Bayramı tatilinin uzunluğunu ve katılım oranının düşük olacağını gerekçe göstererek karşı çıkmış, ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu basireti gösterememişti!
Şimdi aynı tarih, aynı tatil yine çakışıyor. Sultan 1 Kasım’ı hedefliyor. Çünkü Ak-Saray’ını, Sultanlığını mangalda kül koymayan vatanseverlere borçlu! İnşallah uyanırlar…  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Türk diplomatlar (7) 10 Haziran 2022
Türk diplomatlar (6) 3 Haziran 2022