Diyarbakır Buluşmasının Perde Arkası

15 Kasım 2013 Cuma

Erdoğan Nasıl Karar Verdi...

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin lideri Mesud Barzani’nin yarın Diyarbakır’da gerçekleştirecekleri buluşmanın, kamuoyunda sanılanın aksine ilginç bir perde arkası var. Barzani yaklaşık iki ay önce Ankara’ya mesaj göndererek Diyarbakır’da kendisi için önemli bir toplu düğün daveti aldığını ve katılmak istediğini bildiriyor.

‘Siz de Diyarbakır’a gelin’
Ancak Barzani sadece bu mesajı iletmekle kalmıyor. Diyarbakır’a gelme isteğinin yanı sıra “Sizden birileri de gelse iyi olur. Birlikte olmamızda yarar var” mesajını da iletiyor. Mesajın muhatabı belli: Başbakan Erdoğan. Kürt lider Barzani, Diyarbakır’da Erdoğan ile birlikte görüntü vermek istiyor.
Barzani’nin mesajları ulaştığında Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır programı gündemde bile değil. Hükümetin Erbil’e verdiği ilk yanıt, “Değerlendirelim size bildirelim” şeklinde oluyor. Barzani’nin Diyarbakır’a gitme isteği Ankara’da masaya yatırılıyor. Barzani’nin amacı belli: “Irak’ta yaklaşan seçimler öncesinde Diyarbakır’a giden ilk Iraklı Kürt lider olarak etkinliğini göstermek.”

‘Evet’ için 3 neden
Bu talebe verilecek ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtının olası siyasi sonuçları Ankara’da hesaplanıyor. Sonunda ‘evet’ ağır basıyor. Öncelikle, Kuzey Irak ile Türkiye arasında son derece önemli enerji anlaşmaları hayata geçirilmek üzere. ikinci olarak Barzani Irak’ta yapılması planlanan Kürt Ulusal Konferansı’nı sürekli erteliyor. Ve son olarak, Suriye’de Beşşar Esad ile kol kola olduğu bilinen PYD’ye de sınırını kapatmış durumda.
Ankara’da Başbakan Erdoğan’ın o tarihte Diyarbakır’da olmasının uygun olup olmadığı da masaya yatırılıyor. Erdoğan, sonunda kararını vererek Erbil’e “Tamam” yanıtını gönderiyor. Bu süreçte Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Başbakanı Neçirvan Barzani de Türkiye’ye geliyor. Diyarbakır buluşmasının ayrıntıları ele alınıyor. Büyük olasılıkla Kürt sanatçı Şivan Perwer’in 37 yıl aradan sonra Türkiye’ye dönüşü de bu süreçte kotarılıyor.
Geziye iki gün kala Türk kamuoyunda tartışılanlara bakılırsa, Başbakan Erdoğan, kendi Diyarbakır ziyaretini Barzani’nin önceden planlanan ziyaretiyle aynı tarihe getirerek bazı siyasi sonuçlar elde etmek istiyor.

Burkay: Silah bırakma konuşulabilir
Dün konuştuğumuz HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, Başbakan Erdoğan’ın Barzani ile birlikte Diyarbakır’da program yapmasının ardında yatan fikir konusunda şu tahminlerde bulundu:
“Çözüm süreci denen, PKK’nin silah bırakmasına yönelik konu olabilir. Geri dönüşlerin yolunu açacak bir açıklama gelirse çok iyi olur. Türkiye ile Kuzey Irak arasında ileri ekonomik ilişkiler var. Bunlara enerji alanında yenileri eklenebilir. Erdoğan Kürt kesimine mesaj vermek için bu ortamı uygun bulmuş olabilir. Suriye meselesi konuşulur.”
BDP’nin Barzani’ye tepkisi konusunda ise Burkay’ın bakışı şöyle:
“Son dönemde Suriye Kürtleri meselesinde ve ulusal kongre toplantısı konusunda aralarında görüş ayrılıkları yaşanıyor. Ama ben Barzani’nin BDP aleyhine fikirler açıklayacağını sanmam. Çözüm sürecinin tıkanmasına karşı çıkıp silahların artık sahneyi terk etmesini isteyecektir. Bunun için de Kürtlerin haklarının tanınması ve güven verici adımların atılmasını isteyecektir. Yani BDP ille de bu ziyareti düşmanca algılamamalı. Belki de sonuçları itibarıyla Kürt sorununun çözümü için yararlı olabilir.”  


Yazarın Son Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015
2014: 3Y Çöktü 29 Aralık 2014
Medyaya Çağrı 22 Aralık 2014
Barajın Arkasındakiler 8 Aralık 2014
Yasakla ve Yönet 1 Aralık 2014
Fakirliğin Fotoğrafı 24 Kasım 2014
Ağaç Meselesi 10 Kasım 2014