Öztaşkın, Kumlu’ya Karşı

07 Aralık 2011 Çarşamba
\n

\n\n\n

Türkiyenin en örgütlü işçi sendikası Türk-İşin dört gün sürecek 21. Olağan Genel Kurulu yarın başlıyor. İktidar ve muhalefet partileri liderlerinin nutuklarının dinleneceği protokol gününün ardından ise gözler pazar günü yapılacak Genel Başkanlık seçimine çevrilecek. Dört yıllığına görev üstlenecek yeni Türk-İş yönetimi, AKP hükümetinin çalışma hayatında getirmek istediği uygulamalar konusunda belirleyici role sahip olacak. 2012 başından itibaren tartışacağımız konuların başında kıdem tazminatının kaldırılması, esnek çalışmanın yoğunlaştırılması’, ‘kiralık işçiler’, ‘bölgesel asgari ücretgibi işçilerin hayati çıkarlarını doğrudan etkileyecek uygulamalar geliyor.

\n

***

\n

Pazar günkü seçimlerde Genel Başkan Mustafa Kumlunun yeniden aday olması bekleniyor. Kumlunun arkasındaki en önemli güç, Türk-İş Genel Sekreteri ve bağlı sendikalar arasında en fazla üyeye sahip Türk-Metalin Başkanı Pevrül Kavlak. Karşılarına ise yönetime muhalif 10 sendikanın desteğini arkasına alan Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın çıktı. Ekibindeki isimler arasında Hava-İş Başkanı Atilay Ayçin, Kristal-İş Başkanı Bilal Çetintaş ve biz gazetecilerin yakından tanıdığı Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi yer alıyor. Sonucu 35 sendikadan gelecek 362 delege belirleyecek.

\n

Dün Ankara Büromuzu ziyaretinde aday olma gerekçelerini anlatan Öztaşkın, Tarihi bir genel kurul olacakdedikten sonra sözlerini şöyle açtı:

\n

Eskiden Türk-İş Kongresi dendi mi Türkiyede gündem olur, günlerce konuşulurdu. Şimdi, ben aday olmasam Türk-İş Genel Kurulu hiç konuşulmadan kapanacak hale geldi. Türk-İşin içine düşürüldüğü bu itibarsızlaşmaya tepki için aday oldum. Yönetim bugüne kadar hep Aman kazanılmış haklarımızı koruyalımmantığı içinde oldu ama böyle diye diye elimizde hak kalmadı. AKP hükümetinin emek karşıtı, sosyal devleti tasfiye eden uygulamalarına sessiz kalındı, suya sabuna dokunmayan açıklamalarla geçiştirildi. Emeklilik yaşının yükseltilmesine, özelleştirmelere dur denmedi. Tekel işçisine sahip çıkılmadı. Verilen tavizlerde şimdi sıra kıdem tazminatlarımızın elimizden alınmasına kadar geldi. Ben kazanırsam Türk-İşte bu anlayış yüzde 100 değişecektir. Kıdem tazminatları kırmızı çizgimiz olacak. Genel Kuruldan karar çıkartıp genel eylemi gündeme getireceğiz.

\n

***

\n

Öztaşkının, Kumlu yönetimine yönelik diğer temel eleştirisi ise Türk-İşin toplumsal sorunlar karşısında tepkisizbırakıldığı şeklindeki iddiası:

\n

Türk-İş, tarihi boyunca sadece işçilerin değil tüm toplum kesimlerinin sorunlarıyla yakından ilgili bir örgüt olmuştur. Bu dönem hariç! Demokrasi, özgürlükler, yeni anayasa tartışmalarında Türk-İş hiç yok. 12 Eylül referandumunda görüşümüz açıklanmadı bile. Kadına yönelik şiddete karşı biz yokuz. Son olarak Van depreminde en ufak bir tavır dahi konmadı. Kazanırsam, halkın tüm sorunları biz emekçilerin de sorunu olacaktır. Bu tavrımızla Türkiyede siyasetin de önünü açacağız.

\n

Türk-İşte muhalefet cephesinin görüşleri böyle. Bakalım Kumlu ve arkadaşları bu eleştirilere ne yanıt verecekler?

\n\n\n

Çiçekten Bidena Karabağ Yanıtı

\n\n\n

Pazar günkü yazımızda ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidenın TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesinde Ermenistan ile imzalanan protokollerin yeniden Meclis gündemine alınması nedeniyle teşekkür ettiğini duyurmuştuk. Çiçek ile Biden arasındaki diyaloğun bununla sınırlı kalmadığı ortaya çıktı. Meclis Başkanı Çiçek, dünkü görüşmemizde Bidena verdiği yanıtı şöyle aktardı:

\n

Bu protokoller eşzamanlı gerçekleşecek bir iş. Yani Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ meselesinin çözümü ile irtibatlı. Benzer şekilde Ermenilerin de tarihçiler komisyonunu kabul etmesi lazım. Bunlar ortada yokken sadece Türkiyeye protokolleri geçirdemenin anlamı yok. Bizim Ermenistan ile ilişkileri geliştirme konusunda bir sıkıntımız yok. İlk adımı futbol diplomasisi ile Türkiye attı. Türkiyede çalışan Ermenistan vatandaşları da bulunuyor. Başka zamanlarda komşuluğun gereğini hep yaptık. Ama Azerbaycan ile Ermenistan arasında ciddi problem var. Azerbaycan işgal altında. Ermenilerin işgal altında tuttuğu sekiz reyondan 5i kesinlikle Azeri toprağı. Milyonlarca Azeri yersiz yurtsuz, sıkıntı çekiyor.

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015
2014: 3Y Çöktü 29 Aralık 2014
Medyaya Çağrı 22 Aralık 2014
Barajın Arkasındakiler 8 Aralık 2014
Yasakla ve Yönet 1 Aralık 2014
Fakirliğin Fotoğrafı 24 Kasım 2014
Ağaç Meselesi 10 Kasım 2014