Suriye, Aleviler, CHP

21 Temmuz 2012 Cumartesi
\n

\n

Haftada bir kez yazmanın zorluğu... Hangi konuyu seçeceksin? Suriyeyi başa yerleştiriyorum. Bazen Hint Okyanusundaki bir ada gibi uzaksadığımız bu ülke, kimyasal silah deposu. Oysa Suriye ile sınırımız 877 kilometre!

\n

Esad devrildiğinde bu depoları ve kimyasal silah üretim tesislerini kim kontrol edecek? Kimyasal gaz dolu mermiler kimi vuracak? 12 yaşındaki erkek çocuklarının video oyunlarına benzemez bu iş. Esad sonrası Suriyeyi kontrol için kaç bin asker gerekecek? Bu askerler nereden sevk edilecek?

\n

İzleyebildiğim Batı medyası olayın bu boyutuyla da ilgili. Bizim ise görmezden geldiğimiz bir konu.

\n

Öte yandan Suriye için Rusya ve Çin elbette nüfuzlarını kullanacaklar. Türkiye ve İran elbette çıkarlarını gözetecekler. Gelgelelim Uğur Mumcudan alıntıyla bizim Türkiyenin hiçbir zaman C planı yok, hep ABD planları var! Oysa Suriye meselesi Batının bakış açısıyla çözülemez. Amerikanın Iraktaki, Afganistandaki başarısı!” ortada.

\n

Moskovanın Esad üzerinde nüfuzu var ve Esad sonrası Suriye tasarımında en başta devrede olacak olan devlet Rusya.

\n

Putin yönetimi Suriyeye silah satmaktan vazgeçti ama donanmasını indirdi Suriye açıklarına. ABD gemisi de arkadan geldi. Donanma, büyük devlet olmakta bugün de ölçüttür.

\n

............

\n

Financial Times gazetesi Esadın Suriyede korunaklı bir Alevi Bölgesi oluşturma planından söz etti.

\n

Alevi deyince duralım. Batıda çoğu insan, Türkiye Alevileri ile Suriyedekilerin aynı olduğunu sanır.

\n

Türkiye Alevilerinin baskılar karşısında kapalı yaşama tercihlerinin bedelidir bu yanlış algılar.

\n

Nitekim bugün Türkiyede süregelen Alevilik tartışmasında da ciddi bir iletişim sorunu yaşanıyor. Tarihsel süreç içinde Alevilere karşı ayırıcı politikaların yanında bilgi ve belge eksikliği de var. Alevi örgütleri arasındaki görüş ayrılıkları da cabası. Alevilik nedirdiye sorsanız her biri ayrı tanım yapar.

\n

Asıl söylemek istediğim, Alevilik dine ve siyasete hapsedilmiş bir konu olmaktan çıkmalı. Alevi ritüellerinin yazılması, belge oluşması şart. Bugünkü bilgisizlik ortamında 4 Kapı 40 Makam gibi temel bir Alevi öğretisi gençlere yabancı. Kapı deyince Amerikan kapı, makam deyince nihavent anlayan bir toplumda Aleviliğin özgün bir felsefe olduğunu kabul ettirmek zor.

\n

..............

\n

Ve CHPnin Alevi partisi olduğuna ilişkin eski söylem yine gündeme geldi. İktidar partisi Sünnilik üzerinden politika yapıyor ise doğaldır ki Alevilerin orada işi olamaz. Kaldı ki CHPnin dünya görüşü, Alevi felsefesine daha yakın.

\n

Bundan sonrası için CHPnin programında Alevilikle ilgili önyargıları kıracak kültürel projelerolmalı.

\n

Her durumda CHP son kurultayında demokrasi sınavından iyi not aldı. Bundan sonra CHPnin iç iletişim süreçlerini ve iş akışlarını toparlaması gerekecek. Genel başkanın evet dediği konu aşağıda tıkanıyor ise buna devlet dairesi sendromudenir.

\n

CHPnin içinde sorun kişilerden değil, partide yönetim sistemi olmamasından kaynaklanıyor.

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Atatürk Kıymete Binecek 18 Mayıs 2013
Gazetecinin Evi 11 Mayıs 2013
Fransa'dan Ders Almalı! 4 Mayıs 2013