İsveçli Parlamenterlerin‘İleri Demokrasi’ Şaşkınlığı

15 Nisan 2012 Pazar
\n

Masanın çevresinde üç konuk, üç ziyaretçi... Üç İsveç milletvekili: Desiree Pethrus Hıristiyan Demokrat Partiden. Yıllarca partisinin kadın kolları başkanlığını yapmış, halen AB ilişkilerinde sözcü ve etkin rol oynamaktaAmineh Kakabaveh İsveç Sol Partiden. Kökeni İranlı Kürt. Sol Partiden milletvekili seçilmeden önce de kendini insan haklarına adamış bir eylemciJan Lindholm İsveçin Yeşiller Partisinden

\n

Geliş nedenleri, demokrasimizle ilgili bilgi edinmek, son zamanlarda dış basında yer alan tüm o eleştirel yazıların gerçek olup olmadığını anlamak.

\n

Biri onlara artık demokraside değil, Başbakanın deyişiyle ileri demokraside yaşadığımızı hatırlatınca, neredeyse küçük dillerini yutacaklardı!

\n

Çünkü daha o sabah, Bakırköy Kadın Cezaevinde bilim insanı Prof. Büşra Ersanlı ile gazeteci Zeynep Kuray’ı ziyaret etmişlerdi. (Ne zaman BirGün gazetesi muhabiri Zeynep Kurayı ansam, annesi Ayşe Emel Mescinin Zeyno çıkacak yine yazacaksözlerini anımsamadan edemiyorum.)

\n

Konukların yanı sıra masanın çevresinde gazeteciler, köşe yazarları ve bilim insanları var. Üç konuk sabahki hapishane ziyaretini anlatıyorlar bize, dehşet içinde

\n

Hayır, bu kadarını beklemiyorlarmış Diplomatik pasaportları, milletvekili kimliklerine karşın bunca aramadan geçmeyi şaşkınlıkla anlatıyorlar Onları daha da şaşırtan, cezaevinin bunca tıka basa doluluğu, anne-çocuk ya da iki tutuklunun aynı yatağı paylaşmak zorunda kalması

\n

Büşra ve Zeynepi nasıl güçlü bulduklarını anlatıyorlar.

\n

Bir ara, Büşra ve Zeynepe, Türkiyede demokrasinin sizin gibi gazeteci ve bilim insanlarına ihtiyacı vardediklerinde; çevrede onları dinleyen kadınlardan birinin (görevli memur?) Türkiye zaten demokrasidir!deyişini gülümseyerek anlatıyorlar.

\n

Sonra masanın çevresindeki bizleri (avukat, bilim insanı, gazeteci) soru yağmuruna tutuyorlar.

\n

Anlatıyoruz Cezaya dönüşen tutuklulukları; seçilmişlerin, milletvekillerinin içerde oluşunu, 4 yılı aşkın tutukluluk hallerini, bir yılı aşkın hücrede tutulmalarını, pankart açan öğrencileri KCKyi, Ergenekonu

\n

(Dün Zeynep Göğüşün muhteşem yazısında özetlediği, 12 Eylül kesmedi, 28 Şubat verelim durumlarına girmeye pek vakit olmadı!

\n

Sevgili Mustafa Balbayın muhteşem açıklamasını da, Silivride 4 yıldır örgüt aranırken Deniz Fenerinde 4 yılda örgütün nasıl yok edildiğini de, birileri mutlak, İsveçli parlamenterlerle paylaşmalı…)

\n

Üç konuk şaşkınlıktan büyüyen gözlerle bizi dinliyorlar ve sonunda Sizin demokrasiniz, bizim için anlaşılır gibi değildiyorlar.

\n

E, anlamazlar elbet!

\n

Bizimki demokrasideğil bir kere, ileri demokrasi! Kaç kere düzelttik, hâlâ anlayamıyorlar!

\n

\n

Sevgili okurlar, Büşra Ersanlının adresini soran mektuplar alıyorum. Adres şöyle: Prof. Büşra Ersanlı. Bakırköy Kadın Tutukevi. B-6. İstanbul.

\n

Yaşamak, insanı nasıl da yoruyor!

\n\n

Yazarın Son Yazıları

AKP iktidarı ve Atatürk 12 Kasım 2020
İzmir farkı 5 Kasım 2020
Ah güzel İzmir! 1 Kasım 2020
Amadeus 25 Ekim 2020