Bilim endişeli: Plastikten oluşan kayalara rastlandı!

Bilim insanları, insanların yaşamadığı Brezilya'nın Trindade Adası'nda plastikten oluşan kayalara rastladı.

Yayınlanma: 21.03.2023 - 07:15
Bilim endişeli: Plastikten oluşan kayalara rastlandı!
Abone Ol google-news

Özellikle okyanus ve denizlerimizdeki plastik kirliliği tüm bilim dünyasının gündeminde yer almaya devam ediyor. Yapılan son bir keşif ise artık doğanın da bu konuda alarm vermeye başladığının yeni bir kanıtı oldu.

YEŞİL KALINTILAR ASLINDA PLASTİK!

Brezilya’nın volkanik adası Trindade Adası’nda bulunan kayalar, bilim insanlarını ilk etapta fazlasıyla şaşırttı. Mavi-yeşil renkte görülen kayalar üzerinde inceleme yapan bilim insanları, bu yeşil yapının aslında plastik olduğu gerçeğiyle yüzleşti.

Webtekno'nun da aktardığı gibi Brezilya kıyılarına 1.140 kilometre uzaklıkta bulunan adadaki kayalar, erimiş plastik, granül ve diğer parçacıkların bir araya gelmesine oluşmuşlardı. Adada herhangi bir insan da yaşamıyordu. Yani bu plastikler, okyanusta bulunan ve adaya vuran plastikler idi. Plastiklerin en büyük kaynağı ise balıkçıların kullandıkları ağlar idi.

Plastikler ile oluşan kayalar, bilim dünyasında “plastiglomerate” adıyla anılıyor. Bunlardan ilkine ise 2006 yılında Hawaii’de rastlanmıştı. Keşif, deniz bilimci Charles Moore tarafından yapılmıştı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler