Meta yeni yapay zekasını duyurdu: Voicebox

Meta ciddi bir şekilde yapay zekaya yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Ses klonlayabilen ve kaydedilen sesi düzenleyen yapay zeka Voicebox resmen duyuruldu.

Yayınlanma: 17.06.2023 - 12:13
Meta yeni yapay zekasını duyurdu: Voicebox
Abone Ol google-news

Meta daha önce kendi dil modelini geliştiriyor haberleriyle gündeme gelmişti. Yeni yaptığı resmi bir duyuru ile Voicebox'ı tanıtan Meta ses getirecek gibi duruyor. Voicebox temelde ses klonlayabiliyor ve kaydedebiliyor. Bunları da düzenlenmesini sağlıyor. 

Meta'nın duyurduğu yeni yapay zekanın asıl alametifarikası metinlerin seslendirmesini tıpkı bir insan gibi yapabiliyor olması. 

Tıpkı aşağıdaki video gibi seslendirme yapabiliyor:

 

Apple'ın Vision Pro için yaptığı iddialı yoruma benzer şekilde Meta da kendi yapay zekası için 'konuşmada üretken yapay zeka tarafında çığır açan buluş' tanımlamasını yapıyor. Yapay zeka klonlama ve metinleri okumak özelliğinin yanında aynı zamanda farklı dillerde konuşmaya da olanak sağlayacak.

Önceden kaydedilmiş sesleri düzenleyebilen Voicebox aynı zamanda ses içeriğini ve stilini koruyarak ses klipleri üretiyor. 

İstenilirse kişinin sesini alarak İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe ve Portekizce olarak seslendirmeyi sağlayacak.

Sesin 2 saniye gibi kısa bir sürede klonlabilmesi(taklit edebilmesi) de kulağa tehlikeli gelse de Voicebox ile mümkün olacak. 

Merak edenler için Meta'nın yayınladığı blog yazısının tamamı şu bağlantıda yer alıyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler