ABD, BMGK'nin Kuzey Kore konusundaki adımlarına tepki gösterdi

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, "BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kuzey Kore konusundaki ataleti sadece utanç verici değil aynı zamanda tehlikeli" açıklamasında bulundu.

Yayınlanma: 21.02.2023 - 08:00
ABD, BMGK'nin Kuzey Kore konusundaki adımlarına tepki gösterdi
Abone Ol google-news

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerini şiddetli bir şekilde kınadı.

Greenfield, BMGK'nin Kuzey Kore'nin Konsey kararları ihlallerine tepki göstermesi gerektiğini belirterek, "BMGK'nin iki daimi üyesi tüm bu ihlallere rağmen bizi sessizliğe itti" açıklamasında bulundu.

BMGK'nın görevini yerine getiremediğini değerlendiren Greenfield, tüm Asya bölgesinin tehdit altında olduğu uyarısında bulundu.

Greenfield, "Eğer bu iki daimi üye ülke (Rusya ve Çin) Konsey'in görevini yerine getirmesini engellemeye devam ederse, Kuzey Kore silahları geliştirmeye ve denemeye devam eder. BMGK'nın Kuzey Kore konusundaki ataleti sadece utanç verici değil aynı zamanda tehlikeli" diye konuştu.

Konsey'in geç olmadan barışçıl bir çözüm içi çaba sarf etmesi gerektiğine dikkati çeken Greenfield, tüm üye ülkelere Kuzey Kore'yi tek bir sesle kınama çağrısında bulundu.

Öte yandan ABD ile birlikte Arnavutluk, Ekvator, Malta, Mozambik, Güney Kore, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere ortak bir açıklama yayınlayarak Kuzey Kore'nin son balistik füze denemesini güçlü bir şekilde kınadıklarını bildirdi.

Açıklamada, "BMGK'nin Kuzey Kore'nin yasadışı bir şekilde nükleer cephane oluşturma çabalarına karşı tek bir sesle tepki verme vakti geldi. Konsey'in sessizliği Kuzey Kore yetkililerini cesaretlendiriyor" ifadeleri kullanıldı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler