ABD istihbarat raporu sızdı: "Rus paralı askerler Türkiye'den silah temin etmek istedi..."

ABD basınına sızan bilgilerde, Rus paralı asker şirketi Wagner'in üçüncü şahıslar üzerinden Türkiye’den silah almaya çalıştığı iddia edildi.

Yayınlanma: 10.04.2023 - 15:55
ABD istihbarat raporu sızdı:
Abone Ol google-news

ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) ait bazı gizli kalması gereken dokümanların sosyal medyaya sızdırılması dünya basınında geniş yer tuttu. 

Washington Post’ta yer alan konuya ilişkin bir habere göre basına sızan rapor, İsrail’den Ukrayna’ya çok sayıda ülkeyle ilgili sınıflandırılmış önemli bilgiler içeriyor. 

Türkiye’yle ilgili dikkat çeken kısım ise "Mali ve Ukrayna’da görev yapan Wagnerlerin silah satın almak için Türk arabulucularla görüşmeler gerçekleştirdiği" iddiası.

Rapora göre, Mali’nin geçiş hükümeti Cumhurbaşkanı Assimi Goita, "Wagner adına" Türkiye’den silah alabileceğini doğruladı. Raporda görüşmelerin sonuçlanıp sonuçlanmadığına dair bilgi yok. Wagnerlerin isminin “Vagner” olarak yazılması da dikkat çekiyor.

ABD MÜTTEFİKLERİNİ DİNLİYOR

Washington Post haberinde ayrıca, ABD’nin müttefiklerini takip ettirdiğine ilişkin iddialar yer aldı. Bu çerçevede, Türkiye dışında Ukrayna, İsrail ve Güney Kore gibi ülkelerin yetkililerinin takip edildiği ortaya çıktı. 

Zelenski’nin ABD istihbaratı tarafından takip edildiği iddiası Ukraynalı yetkililerde tepkilere yol açtı. Dahası raporda Ukrayna’nın savaşta kullandığı taktiklerin de sızdırıldığı belirtildi.  

CNN’in haberine göre sızıntılar sonrası "Ukrayna ordusu bazı taktiklerini ve planlarını değiştirme kararı aldı."

RUSYA'NIN AĞIR KAYIPLARI

Raporda Rusya’nın 2022 Şubat’tan bu yana 189 bin 500 ila 223 bin arası bir kayıp ve 43 bin ölü verdiği, Ukrayna’nın ise 124 bin 500 ila 131 bin kayıp ve 17 bin 500 ölü verdiği iddia edildi. 

Ayrıca, Ukrayna’nın orta menzilli hava savunma sistemlerinin ciddi tehdit altında olduğu ve tahmini olarak 23 Mayıs’a kadar etkinliklerini tamamen yitireceği bildirildi.

Rapor, Güney Koreli yetkililerin ülkenin askeri mühimmatlarının Ukrayna’ya gönderilmesinden rahatsız olduğuna dair iddialar da yer aldı. Güney Koreliler bu yardımın, savaş halindeki ülkelere ölümcül ekipman temin etmeme politikalarını çiğnediğini düşünüyor.

MOSSAD İSRAİL’DEKİ PROTESTOLARI DESTEKLİYOR

Raporun diğer bir dikkat çekici kısmı ise İsrail’deki protestoların Mossad tarafından desteklediğine ilişkin iddialar oldu. İsrail Başbakanlığı bu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

İstihbarat sızıntısı, aynı zamanda 2022 sonbaharında Rus hava kuvvetlerine ait bir uçağın Karadeniz’de görev yapan bir İngiliz istihbarat uçağını neredeyse düşürdüğünü ortaya çıkarttı. 

Pentagon sızan bir çok belgenin gerçek olduğunu kabul ederken ABD Savunma Bakanlığı sızıntılarla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler