Araştırma: Uykusuzluğa 'en çok' hangi içecek neden oluyor?

Yeni bir araştırmaya göre, gece uykusuzluğunun en büyük nedeni olduğu gösterilen kahve ve çayın, süt kadar uykusuzluğa sebebiyet vermediği ortaya çıktı.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 13:34
Araştırma: Uykusuzluğa 'en çok' hangi içecek neden oluyor?
Abone Ol google-news

Uyku vaktinden önce kahve veya çay içmemenin tavsiye edildiği bilinirken, yeni bir araştırmaya göre uykusuzluk için daha da kötü olan bir içeceğin süt olduğu ortaya kondu.

Araştırmada kahve, çay ve sütün kişinin uyku kalitesini etkileyip etkilemediğini incelendi ve ortaya ezber bozucu süpriz bir sonuç çıktı.

Araştırmada uyku düzenini olumsuz derecede etkileyen en önemli unsurun kahve ya da çayın değil, sütün olduğu tespit edildi.

Kahve ve çayın, beyindeki uykuyu teşvik eden reseptörleri bloke eden kafein bakımından zenginken, kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin olması nedeniyle sağlığa birçok faydası olan sütün de zararlı etkilere sahip olabileceği ortaya kondu.

Araştırmacılar tarafından yayınlanan ortak bir açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hangi içeceklerin uykumuzu diğerlerinden daha fazla etkilediğini öğrenmek için katılımcılara, uyku takip cihazları ve beş farklı içecek sağladı. Daha sonra her katılımcı beş gün boyunca farklı bir gece yaşadı, bu da ne kadar iyi uyuduklarının bir kaydıydı. Süt, iyi bir gece uykusu için en kötü içecekti: katılımcılar tipik bir geceden neredeyse bir saat daha az, sadece 6 saat 52 dakika uyudular. Popüler inanışın aksine kahve yatmadan önceki en kötü içecek değil, katılımcıların sadece 54 dakika uyumasını engelledi. Çay ise, yatmadan önce içilebilecek en iyi içecektir ve en çok rüya görmeyi teşvik eder, bir saat 14 dakika derin uykuyu teşvik etti."

"BU BELİRTİLER GECE UYKUSUNA MÜDAHALE EDEBİLİR"

Teesside Üniversitesi'nden Profesör John Young, "sütün yatmadan önce iyi bir içecek olmadığını" açıkladı.

Young, özellikle bir insanda süt ürünlerine karşı alerji, laktoz intolerans veya irritabl bağırsak sendromu (IBS) olması durumunda, bireye "rahatsızlık" yaratan ve uyanık tutan semptomlara neden olabileceğini söyledi.

Young, "Bu belirtiler uykuya dalmayı geciktirecek ve hatta iyi bir gece uykusuna müdahale edebilir. Bu nedenle, bu insanlara yatmadan önce süt içmekten kaçınmaları tavsiye edilir. Benzer şekilde, asit reflüsünden muzdarip olan herkes, yatmadan önce sütlü çay veya protein açısından zengin herhangi bir şey tüketirse muhtemelen mide ekşimesi ve yetersizlik belirtileri yaşayacaktır" dedi.

Young, konuyla ilgili araştırmaların karışık olsa da, başkaları için süt içmenin uykuya dalınmasına yardımcı olmada faydalı olabileceğine dair kanıtlar olduğunu da belirterek, şunları kaydetti:

"Yatmadan önce sütün uykuya dalma ve iyi bir gece uykusunu sürdürme yeteneğimizi geliştirdiğine dair kanıtlar aslında büyük ölçüde genel diyetimize, fiziksel aktivitemize ve gün boyunca güneş ışığına maruz kalmamıza bağlıdır."

Başka bir araştırmaya göre de, yeterli süt ve süt ürünleri içeren çeşitli bir diyet, uyku alışkanlıklarını iyileştirmeye yardımcı olacağı ifade edilmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler