Bakan Çavuşoğlu'ndan Suriye açıklaması: Toplantı 10 Mayıs'ta olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya, İran ve Suriye ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının 10 Mayıs'ta Moskova'da olabileceğini söyledi.

Yayınlanma: 03.05.2023 - 10:49
Bakan Çavuşoğlu'ndan Suriye açıklaması: Toplantı 10 Mayıs'ta olabilir
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova'da gerçekleştirilmesi planlanan Rusya, İran ve Suriye ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıya ilişkin konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya, İran ve Suriye ile dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının 10 Mayıs'ta Moskova'da olabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Seçimden önce bakanlar düzeyinde toplantı muhtemel. Bakanlar düzeyinde toplantı 10 Mayıs'ta olabilir" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Diğer taraftan Suriyelilerin gönüllü bir şekilde dönmesinin de kontrol edilmesi gerekiyor. Askerlerin buradan çekilmesi, bu bölgelerin istikrara kavuştuktan sonra gerçekleşecek. Bu boşluğu terör örgütleri dolduracak. Muhalefet de diyor ki 'biz buralardan çekileceğiz'. Buranın bir terör koridoru olması riski var. Bizim buradan çekilmemiz demek rejimin buraya tam hakimiyet sağlayacağı anlamına gelmez. Biz çekilirsek çok ciddi çatışmalar olur. Bu belirsizlik ortamında Türkiye sınırına çok sayıda göçmen gelir. Muhalefetin sözleri de riskli, rejimin 'Türkiye çekilsin sonra görüşelim' yaklaşımı da gerçekçi bir yaklaşım değil."

SUDAN

Çavuşoğlu, Hartum'daki Türk Büyükelçiliği'nin geçiçi olarak Port Sudan'a taşınacağını söyledi.

Çavuşoğlu, "Sudan'dan bugüne kadar 2061 kişiyi tahliye ettik. Bunlardan bin 763'ü kendi vatandaşımız. Askeri bir uçakla sağlık personelimizi getireceğiz. Bundan sonra Port Sudan üzerinden vatandaşlarımızı getirmeyi düşünüyoruz. Elçiliğimiz geçici olarak Port Sudan'a taşınacak. Risk alamayız, geçici olarak Port Sudan'a taşıyacağız" diye konuştu.

ERMENİSTAN

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ermenistan uçaklarına hava sahasının kapatılmasına ilişkin, "(Teröristler için Nemesis anıtının yapılması) Benim bunu kabul etmem mümkün değil. Yanıt olarak da Ermenistan uçaklarına hava sahamızı kapattık. Bir tek Ermenistan Meclis Başkanı toplantı için Türkiye'ye gelecek istisnai olarak ona izin verdik. Devam ettirirlerse yeni adımlar atacağız" dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler