'Çevre dostu' olarak bilinen kâğıt pipetler, kalıcı zehirli kimyasallar içeriyor

Yapılan yeni bir araştırmada, kâğıt pipetlerin insanlar, vahşi yaşam ve çevre için risk oluşturabilecek potansiyel olarak toksik kimyasallar içerdiği ortaya çıktı.

Yayınlanma: 25.08.2023 - 13:11
'Çevre dostu' olarak bilinen kâğıt pipetler, kalıcı zehirli kimyasallar içeriyor
Abone Ol google-news

Plastik muadillerine kıyasla "çevre dostu" olarak kabul edilen kâğıt pipetlere yönelik yapılan bir araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırma kapsamında test edilen kâğıt ve bambu pipetlerin çoğunda uzun ömürlü ve zaman içinde insan sağlığına zarar verme potansiyeli olan poli ve perfloroalkil maddeler (PFAS) tespit edildi.

Araştırmada, mağazalardan ve fast-food restoranlarından alınan çeşitli malzemelerden yapılmış pipetler analiz edildiği ve 20 kâğıt pipet markasından 18'inin PFAS içerdiği, plastik ve cam versiyonlarında ise daha düşük sıklıkta tespit edildiği belirtildi.

Test edilen çelik pipetlerin hiçbirinde PFAS izine rastlanmadığı, ancak kâğıt pipetlerdeki kimyasalların uzun yıllar boyunca vücutta kalıcı olacağı konusunda uyarı yapıldı.

2020'den beri dünya çapında yasaklanan PFAS kimyasallarının, doğum ağırlığı, tiroid hastalığı, kolesterol seviyelerinde artış, karaciğer hasarı, böbrek kanseri ve testis kanseri gibi bir dizi sağlık sorununa neden olduğu biliniyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon