Endonezya'da yanardağ felaketi: Binlerce kişi tahliye edildi, havalimanı kapandı

Endonezya'da Ruang Yanardağı'nın patlaması sonucu yüzlerce kişi tahliye edildi ve bir havalimanı geçici olarak kapatıldı.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 11:07
Endonezya'da yanardağ felaketi: Binlerce kişi tahliye edildi, havalimanı kapandı
Abone Ol google-news

Yetkililer Perşembe günü yaptıkları açıklamada, Kuzey Sulawesi eyaletindeki bu uzak adada bulunan yanardağın günlerdir lav, kaya ve kül püskürttüğünü ve durum için en yüksek alarm seviyesinin ilan edildiğini belirtti. Çarşamba günü meydana gelen şiddetli patlama, gökyüzüne yaklaşık üç kilometre yüksekliğe kadar kızıl lavlar ve kızgın kaya parçaları fırlattı.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda, patlayan yanardağın üzerinde mor yıldırımların çaktığı görüldü. "Kaçıyoruz, arkadaşlar," diyen bir tanık, küllerin yaklaşması üzerine tahliye olurken patlamayı filme aldı. Yetkililer, volkanoloji ajansının alarma geçmesiyle tahliye edilen kişi sayısının 800'ü aştığını ve tahliye bölgesinin genişletildiğini açıkladı.

Ajans yetkilisi Heruningtyas Desi Purnamasari, "Daha fazla patlama potansiyeli hala yüksek, bu yüzden tetikte kalmamız gerekiyor," dedi. Yanardağın etkisiyle Manado'daki havalimanı kül yağmurlarına karşı korunmak amacıyla ulaşıma kapatıldı. Ayrıca, bölgedeki bir hastanenin taşınmasına ve bazı evlerin hasar görmesine neden olan kaya ve kül düşüşleri rapor edildi.

Bölgedeki hava trafik yetkilileri, güvenlik tehdidi nedeniyle Air Asia'nın Doğu Malezya ve Brunei'deki dokuz havalimanı için uçuşlarını iptal etti. Afetle Mücadele Ajansı sözcüsü Abdul Muhari, yanardağ çevresindeki altı kilometrelik alanın kordon altına alındığını ve komşu Tagulandang Adası'ndan da dahil olmak üzere daha fazla sakinin tahliye edildiğini belirtti.

Risk altındaki yaklaşık 1,500 kişinin acilen tahliye edilmesi gerektiğini, neredeyse 12,000 kişinin daha etkilenebileceğini ekledi. Yetkililer, dağın bazı kısımlarının okyanusa çökmesi durumunda bir tsunami riski olduğunu da vurguladı. 1871 yılında yanardağın neden olduğu bir tsunami, yaklaşık 400 kişinin ölümüne sebep olmuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler