İngiltere'nin Solent Boğazı'nda yeni bir ada oluştu

Manş Denizi'nde yer alan Solent Boğazı'nda "Lentune" adı verilen bir kara parçasının ortaya çıktığı bildirildi.

Yayınlanma: 03.03.2023 - 13:54
İngiltere'nin Solent Boğazı'nda yeni bir ada oluştu
Abone Ol google-news

Manş Denizi'nde yer alan Solent Boğazı'nda "yarım dönümlük" yeni bir kara parçası oluştu.

Chris Fox ve Nick Ryle adındaki iki denizci, boğazda oluşan bu kara parçasına ulaştı. Denizciler, adaya "Lentune" adını vererek, üzerine yat kulüplerinin bayrağını diktiler.

Son birkaç ay içinde kademeli olarak oluştuğu belirtilen adanın, gelgit sırasında tamamen görülebildiği kaydedildi.

Adanın oluşumunun, yakındaki Hurst Kalesi'ni okyanus erozyonundan korumak için yapılan çalışmalardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

"100 M UZUNLUĞUNDA VE 20 M GENİŞLİĞİNDE"

Denizci Fox, oluşan adayı bir süredir izlediklerini belirterek "Denizde garip bir yumru olarak başladı ve büyümeye devam etti. Arkadaşım Nick'in aklına, oraya gidip tam olarak ne kadar büyüdüğünü görmemiz gerektiği fikri geldi. Çok dikkatliydik, küçük bir balıkçı teknesiyle can yeleklerimizi giyerek denize açıldık ve her türlü önlemi aldık" ifadelerini kulllandı.

Fox, "Sonunda ne kadar büyük olduğuna şaşırdık, yaklaşık 100 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeydi. Biraz eğlenmek için bir bayrak aldık ama ciddiyetle söylüyorum, bölgeyi çok iyi bilmeyen ziyaretçi denizciler için tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Herkes bunun hakkında konuşuyor ve biz bunun neden ortaya çıktığından ya da buna neyin sebep olabileceğinden emin değiliz" diye konuştu.

YETKİLİLER UYARDI

Lymington Filika İstasyonu Müdürü Alistair Mackay, "Yelkenciler için bu yeni tehlike konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Yerel yelken kulüplerinin sorunun farkında olduğunu biliyoruz ancak ziyaretçi yelkenciler konusunda endişeliyiz. Bu kesinlikle bir sorun olacak, fırtına koşullarında kayalıklarda karaya oturmak felaket olur. Kıyıya yüzerek çıkamazsınız ve tekneye çarpan kayalar ve dalgalar gerçek hasara neden olur" dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler