İstanbul zirvesi: Erdoğan ve Hamas lideri görüşecek

Bu hafta sonu Hamas lideri İsmail Haniyeh, çeşitli konuları görüşmek üzere Türkiye'ye gelecek.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 10:29
İstanbul zirvesi: Erdoğan ve Hamas lideri görüşecek
Abone Ol google-news

Hamas Lideri İsmail Heniyye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere haftasonu Türkiye'ye gelecek.

Erdoğan, parlamentoda yaptığı konuşmada, İsmail Heniyye ile hafta sonu görüşeceğini ve ele alacakları çeşitli meseleleri dile getirdi. Heniyye'in Türkiye ziyareti, İsrail'in 7 Ekim'de Gazze'de başlattığı operasyonların ardından ilk olacak. Bu görüşme, aynı zamanda İran'ın, 1 Nisan'da İsrail'in Şam'daki İran büyükelçiliği kompleksine yaptığı saldırıya misilleme olarak İsrail'e saldırmasıyla tırmanan bölgesel gerilimlerin gölgesinde gerçekleşecek.

Geçtiğimiz gün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Katar'ın başkenti Doha'da İsmail Heniyye ile toplantı gerçekleştirdi. Doha'da, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani ile birlikte düzenlenen basın toplantısında Hakan Fidan, İran-İsrail gerilimleri nedeniyle geniş çaplı bir bölgesel çatışma riskinin devam ettiğini belirtti ve İsrail'i destekleyen ülkelerin duruşlarını gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi. 

Fidan, Heniyye ile yaptığı yaklaşık 3 saat süren toplantıda Gazze'deki ateşkes konusunda Türkiye'nin pozisyonunu ilettiğini, Filistinliler arasında birlik oluşmasının egemen bir Filistin devleti ve iki devletli çözümü gerçekleştirmek için gerekli olduğunu vurguladı. Batı'da Hamas hakkında olumsuz algıları artıran İsrail'in "terör örgütü" şeklindeki propaganda çalışmalarına rağmen, grubun, tanınan bir Filistin devleti kurulması halinde silahlı kanadını feshedip yalnızca siyasi bir parti olarak faaliyet göstereceğini taahhüt ettiğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Salı günü Erdoğan, bölgesel krizin sorumluluğunu tamamen İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve yönetimine yüklemişti.

Türkiye, İsrail'in Gazze'deki harekatını kınayan açıklamalar yapmış ve derhal ateşkes çağrısında bulunmuştu. Erdoğan, daha önce Hamas'ı "kurtuluş hareketi" olarak tanımlamış ve Batı'nın İsrail'e şartsız destek vermesini eleştirmişti. Bu bağlamda, Türkiye İsrail'e yönelik ticaret kısıtlamaları getirmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler