Papa, kadınlara oy hakkı tanıdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, kadınlara oy kullanma hakkı tanıdı.

Yayınlanma: 04.10.2023 - 10:21
Papa, kadınlara oy hakkı tanıdı
Abone Ol google-news

Vatikan'da, kadınlar için tarihi bir karar alındı. Papa Franciscus, Piskoposlar Meclisi'nde (sinod) kadınların da kadınların da oy kullanma hakkına sahip olmasına karar verdi.

The Guardian'da yer alan habere göre, Papa Francis, kadınların Piskoposlar Meclisi'ndeki 365 oydan 54'üne sahip olmasının yolunu açtı.

Vatikan'dan yapılan açıklamaya göre, Papa, dünyanın her yerinden gelen piskoposların belirli konuları ele almak üzere periyodik aralıklarla toplanan Katolik Kilisesi'nin önemli istişare organlarından Piskoposlar Meclisi'nin yönetimiyle alakalı normlarda bazı değişikliklere gidilmesini onayladı.

Papa Franciscus'un yaptığı değişiklikle ayrıca, piskopos olmayan üyelere de oy kullanma hakkı tanındı.

Kadınların ve piskopos olmayanların ilk kez oy kullanacağı Piskoposlar Meclisi'nde, kadınların rolünden rahiplerin bekarlığına ve eşcinsel çiftlerin kutsanmasına kadar kilisenin karşı karşıya olduğu bazı konular ele alınacak. Piskoposlar Meclisi, 3 hafta sürecek.

İtalyan basınında, bu değişikliklerin Vatikan için "tarihi bir dönüm noktası" olduğu ve "Katolik Kilisesi'nde emsali olmayan bir yenilik" olduğu ifade edildi.

Sinod'un organizasyonundan sorumlu isimlerden olan Kardinal Jean Claude Hollerich, basına yaptığı açıklamada, "Bu önemli bir değişiklik ama bir devrim değil" ifadesini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon