Tunus, Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak istiyor

Tunus, Suriye ile 2012'e kopan diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek istiyor.

Yayınlanma: 11.03.2023 - 10:33
Tunus, Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak istiyor
Abone Ol google-news

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 2012’den bu yana Suriye ile kopmuş diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması gerektiğini söyledi.

Şarku’l Avsat'ın aktardığına göre, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Dışişleri Bakanı Nebil Ammar ile yaptığı görüşmede “Tunus’un Şam’da, Suriye Cumhuriyeti’nin de Tunus’ta büyükelçisinin olmaması için hiçbir gerekçe yok” ifadelerini kullandı.

Said, “Suriye’deki rejim meselesi, sadece Suriyelileri ilgilendiriyor. Tunus ise Suriye devletini ele alıyor ve Suriye halkının tercihleriyle hiçbir ilgisi bulunmuyor” dedi.

Said, Şubat ayında Suriye’deki Tunus diplomatik temsilini güçlendirme niyetini açıkladı.

TUNUS-SURİYE İLİŞKİLERİ

Tunus, Suriye’de iç savaşın başladığı sırada rejimin muhaliflerine uyguladığı baskıyı protesto etmek amacıyla 2012 yılında Şam büyükelçisini sınır dışı etmişti.

Tunus-Suriye ilişkileri, Tunus’un eski Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki döneminde kesildi. Bu adım muhalefetten sert eleştiriler aldı.

2015 yılında ise Tunus, Suriye’deki Tunusluların durumunu takip etmek için Suriye’ye bir konsolosluk temsilcisi atayarak diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme yönünde adım attı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler