Yunanistan seçimleri: Miçotakis önde bitirdi, parlamento çoğunluğunu elde edemedi

Yunanistan'da düzenlenen genel seçimlerin galibi Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) oldu. Radikal sol Syriza ise YDP'nin oldukça gerisinde kaldı.

BBC Türkçe
Yayınlanma: 22.05.2023 - 00:44
Abone Ol google-news
Miçotakis
Reuters

Yunanistan'da düzenlenen genel seçimlerin galibi Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) oldu. Radikal sol Syriza ise YDP'nin oldukça gerisinde kaldı.

Açılan sandıkların yüzde 95'i, YDP'nin yüzde 40,8 ile önde bulunduğunu göstermesine rağmen bu seçimler nisbi seçim sistemi ile yapıldığı için YDP tek başına hükümet kurabilmesi için gerekli olan yüzde 46 oranını tutturamadı.

Bu durumda seçimlerin Haziran sonu ya da Temmuz başına yeniden yapılması söz konusu.

Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon'un (Syriza) yüzde 20'lerde kalması parti taraftarları arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, sosyalist PASOK oylarını artırarak yüzde 11,5 oranı ile üçüncü büyük parti konumundaki yerini korudu.

Komünist Parti KKE yüzde 7,2 ile dördüncü ve milliyetçi LISY partisi 4,5 ile beşinci parti olarak parlamentoya girme hakkı kazandı.

Eski Ekonomi Bakanı Yanis Varoufakis'in MERA25 partisinin ise yüzde 3 barajını zorladığı gözleniyor.

Açıklanan oy oranları itibarıyla YDP'nin, PASOK ile bir hükümet kurabileceği sonucu çıkartılabilir.

Ancak PASOK lideri Nikos Androulakis, böyle olası bir koalisyon hükümetinin başına Kiryakos Miçotakis'in gelmesini reddediyordu.

Seçim sonuçlarının bu şekilde neticelenmesi halinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ilk önce seçimleri önde bitiren Miçotakis'e, sonra aldıkları oy oranlarının sıralamasına göre parti başkanlarına teker teker ve üçer günlük "hükümet kurma" görevi verecek.

Çok büyük bir sürpriz olmadıkça hükümet kurulamayacağı tahmin ediliyor. Hükümetin kurulamaması halinde seçimlerin, anayasanın öngördüğü üzere 60 gün sonra yani Haziran sonu ya da Temmuz ayı başlarında yeniden yapılması söz konusu olacak.

Seçimlerin tekrar yapılmasına kadar geçici hükümeti, yüksek yargıçlar ve teknokratlar oluşturacak.


BBC Türkçe
Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler