AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? 2023-2024 Açık Lise Sınavları online mı olacak?

Açık Lise Sınavlarının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Açık liseye geçen öğrenciler sınav tarihlerini araştırıyor. Peki, AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? 2023-2024 Açık Lise Sınavları online mı olacak?

Yayınlanma: 07.09.2023 - 11:47
AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? 2023-2024 Açık Lise Sınavları online mı olacak?
Abone Ol google-news

Açık lise sınavlarıyla ilgili beklenen açıklama Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den geldi. Peki, AÖL 1. dönem sınavları ne zaman yapılacak? 2023-2024 Açık Lise Sınavları online mı olacak?

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı henüz 2023-2024 eğitim öğretim yılı ilk kayıt ve kayıt yenileme takvimini açıklamadı. Kayıtlarını tamamlamayan adaylar sınavlara giriş yapamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce açıklanan sınav uygulama takviminde Açıköğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem sınavlarının Aralık ayında uygulanacağı bilgisi paylaşılmıştı. Sınavın günü ve saatine ilişkin bir bilgilendirme bulunmuyor.

AÇIK LİSE SINAVLARI ONLİNE MI YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıklamasında “ Pandeminin yarattığı kısıtlılıklar çerçevesinde özellikle açık Lise sınavlarının elektronik ortamda yapma süreci vardı. Şimdi tekrar eski haline dönüştürüp açık liseye geçişleri bir prosese bağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

AÖL MEZUNİYET ŞARTLARI NELER?

  • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri (18 yaş ve üstü öğrencilerimizin ise toplam dönemin en az 5 veya üzeri olması),
  • Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri,
  • Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekmektedir.
  • Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir. 
  • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girilmiş olması, gerekir.

İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler