‘Bu atamalar eğitimin niteliğini düşürüyor’

Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz ve Eğitimci Özgür Bozdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) 34 genel müdür yardımcısı atanmasını Cumhuriyet'e değerlendirdi.

Yayınlanma: 10.04.2024 - 04:00
‘Bu atamalar eğitimin niteliğini düşürüyor’
Abone Ol google-news

“Kamuda tasarruf” söylemlerinin arttığı dönemde Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararnamesi ile MEB'e 34 genel müdür yardımcılığı ataması yapıldı. Kamuda uzun süredir liyakat sorunu olduğuna vurgu yapan Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz, “Bu atamalar eğitimin niteliğini düşürüyor” derken eğitimci Özgür Bozdoğan atamalar için “Bakanlığın işleyişine katkı sağlamaz” ifadelerini kullandı.

6 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bazı kamu kurumlarına yeni kadrolar açıldı. Buna göre 17 genel müdürlüğün olduğu MEB’e 34 yeni genel müdür yardımcısı atanacak. Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz "Kamuda uzun süredir liyakat sorunu var. MEB, çocuklarımızın nitelikli eğitim alması konusuna yoğunlaşması gerekirken kadrolaşmaya öncelik veriyor. Bu, okullardan, bakanlık merkez teşkilatına kadar devam ediyor. Yandaş sendikanın üyeleri mülakat sistemiyle okullarda idareci konumuna atanıyor. Bu atamalar eğitimin niteliğini düşürüyor" dedi.

"ATAMALARI DOĞRU BULMUYORUZ"

Gürbüz, "Bakanlığın üst derecelerdeki görev alanlarında, hiçbir ölçü belirlemeksizin kendi yandaşlarına alan açıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. MEB’in öncelikli görevi eğitimin niteliğini arttırmak. Çocuklarımızın içme suyuna, bir öğün beslenmeye ulaşımının sağlanması gerektiği ve kamuda tasarruf edilmesi gereken şu dönemde, bu şekilde yapılan atamaları doğru bulmuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"İŞLEYİŞE KATKI SAĞLAMAZ"

MEB’de daha önce genel müdürlerin, yardımcılarının olmadığına dikkat çeken Bozdoğan "34 kişiye kadro oluşturulmuş oldu. Muhtemelen 17 genel müdürlüğe ikişer yardımcı atanacak. Genel müdürler ve daire başkanlarının arasına bir kademe daha girmiş olacak. Bu, bakanlığın işleyişine katkı sağlamaz" ifadelerini kullandı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon