BlackRock’tan Fed açıklaması: 'Daha fazla artırmalara yol açabilir'

Fed Başkanı Jerome Powell’ın dün ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda şahin mesajlar vermesi faiz beklentilerinde değişikliğe neden oldu. BlackRock’un zirve faiz beklentisi yüzde 6 oldu.

Yayınlanma: 09.03.2023 - 07:00
BlackRock’tan Fed açıklaması: 'Daha fazla artırmalara yol açabilir'
Abone Ol google-news

Fed Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamaları yatırımcıların stratejilerinde değişikliğe neden oldu.

Şubat ayının sonunda tahvil ve Döviz piyasalarında faiz artışlarının sona ermesi ve yılın ikinci yarısında geniş çaplı bir ralli beklenirken Fed Başkanı Jerome Powell dünkü sunumunda bu ay için daha büyük faiz artışı sinyali vererek beklentilerin değişmesine neden oldu.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda, yüksek enflasyonun faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını belirtti.

Daha önce yüzde 5’in altında fiyatlanan nihai faiz beklentisi yüzde 5,6’ya yükseldi. Açıklamalar sonrası BlackRock Fed faizinin yüzde 6‘ya ulaşabileceği tahminini paylaştı. Kurumun sabit getirili yatırım biriminden Rick Rieder paylaştığı bir notta “istihdam piyasasının gücüne ve yapışkan enflasyona bakınca Fed’in faizi yüzde 6’ya yükseltmesini ve enflasyonun yüzde 2’ye inmesi için bir süre orada tutmasını makul görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Swap piyasalarında önümüzdeki 4 toplantıda toplam 100 baz puanlık artış fiyatlanıyor. Avustralya’daki Schroders’ten Kellie Wood yüzde 6 nihai faiz seviyesinin artık ihtimal dışı olmadığını söyledi.

GELİŞEN PİYASALARA ETKİSİ

Fed beklentilerindeki değişiklik, gelişen ülke varlıklarına yönelik beklentileri de kötüleştiriyor. New York’taki Wells Fargo’da Gelişen Piyasalar Stratejisti olan Brendan McKenna “Faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı bir senaryo baz senaryo haline geliyor ve bunun gerçekleşmesi gelişmekte olan ülkeler için olumsuz olur. Piyasalar faiz artışının bitmesini ve bu sene faiz indirimlerinin başlamasını bekliyordu. Bu senaryo artık uzak görünüyor” ifadesini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler