BoJ'un yeni başkanı Ueda Kazuo: 'Fiyat istikrarı için elimden gelenin en iyisini yapacağım'

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) yeni Başkanı Kazuo Ueda, yan etkilerine dikkat ederek yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmak ve fiyat istikrarının sağlanması için elimden geleni yapacağını söyledi.

Yayınlanma: 11.04.2023 - 07:00
BoJ'un yeni başkanı Ueda Kazuo: 'Fiyat istikrarı için elimden gelenin en iyisini yapacağım'
Abone Ol google-news

Kazuo Ueda, dün Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ)  yeni başkanı olarak göreve başladıktan sonra Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile görüştü. Sonrasında banka başkan yardımcıları Shinichi Uchida ve Ryozo Himino'nun katılımıyla düzenlediği ilk basın toplantısında, mevcut duruma dair değerlendirmelerde bulundu. 

Ueda, 5 yıllık görev süresi içinde yan etkilerin de varlığını göz ardı etmeden yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmak için çalışacağını belirterek, "Finansal sistem istikrarının sağlanması BoJ için büyük bir sorumluluktur. Fiyat ve finansal sistem istikrarını sağlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım" şeklinde konuştu.

Uzun yıllar boyunca para politikası üzerinde çalıştığını ifade eden Ueda, "Politika operasyonları ile merkez bankacılığında pratik bir şekilde yer aldım. Bu deneyimimi kullanarak fiyat istikrarının sağlanması için elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum" dedi.

"ŞİMDİLİK REVİZYONA GEREK YOK"

Ueda, Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile "BoJ'un 2013'te dönemin hükümetiyle yapılan yüzde 2 enflasyon hedefinin başarılmasını öngören ortak açıklamada şimdilik hemen revizyona gerek olmadığı konusunda" anlaştıklarını aktararak, "Ekonomik şartlar keskin bir şekilde değişirse hükümetle (ortak açıklamada değişiklik yapmayı) tartışmak için yer olabilir" ifadesini kullandı.

Söz konusu ortak açıklamada da belirtildiği üzere BoJ'un, mümkün olan en erken tarihte yüzde 2 enflasyona ulaşmaya çalışacağını belirten Ueda, Japonya'nın ekonomik koşullardan bağımsız olarak fiyat hedefine ulaşmasının şart olmadığını, olumsuz dış şoklar yaşandığında bunun zorlaşabileceğini, bu nedenle enflasyon hedefine belirli bir zaman diliminde ulaşılabileceğini düşünmediğini kaydetti. 

GETİRİ EĞRİSİ KONTROLÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ

BoJ'un getiri eğrisi kontrolünün (YCC) değiştirilmesi konusuna değinen Ueda, mevcut ekonomik, fiyat ve finansal gelişmelere bakıldığında, getiri eğrisi kontrolünün şimdilik korunmasının uygun olacağını söyledi.

Ueda, "Getiri eğrisi kontrolünde büyük değişiklikler yapılıp yapılmayacağına ekonomik, fiyat ve finansal trendlere bakılarak karar verilmelidir. BoJ, bunu göz önünde bulundurarak getiri eğrisi kontrolünün faydaları ve maliyetlerini de değerlendirmelidir" dedi.

"ŞİMDİLİK NEGATİF FAİZ ORANLARININ DEVAM ETMESİ UYGUN"

BoJ Başkanı Ueda, negatif faiz oranlarının mevcut parasal teşvik için temel oluşturduğunu vurgulayarak, enflasyonun henüz yüzde 2'ye ulaşmadığı göz önüne alındığında negatif faizlerin sürdürülmesinin uygun olacağını söyledi.

Ueda, küçük bir faiz artışının finansal sistem için önemli bir sorun teşkil etmeyeceğini de vurguladı.

Piyasalarda büyük etkiye neden olabilecek para politikasında ani normalleşmeden kaçınmak istediğini ifade eden Ueda, "Her adımımızı sade bir dille açıklamayı amaçlayacağım" dedi.

YENİ BAŞKANIN İLK POLİTİKA TOPLANTISI

Analistler, Ueda'nın, eski BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda yönetiminde 11,7 trilyon dolarlık harcama yapılan devasa bir genişleme programını miras aldığını belirterek, Ueda'nın açıklamalarının BoJ'un gevşek politikasının devam edeceğine işaret ettiğini ifade etti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler