Deprem bölgesindeki fahiş fiyatlara Bakan Özhaseki'den sert uyarı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesindeki inşa süreçlerinin fahiş fiyat artışlarıyla aksamasına asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayarak, "Gerekirse kanuni düzenleme ile bu fırsatçılığın önüne geçeceğimizi belirttik" dedi.

Yayınlanma: 01.11.2023 - 12:33
Deprem bölgesindeki fahiş fiyatlara Bakan Özhaseki'den sert uyarı
Abone Ol google-news

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet  Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili çalışmaların sorulması üzerine, "İnşallah önümüzdeki günlerde Meclis'ten büyük bir destek alarak yasalaşacağını düşünüyorum. Yasa yürürlüğe girer girmez İstanbul ve Marmara'nın dönüşümünü bir an evvel hızlandıracağız" yanıtını verdi.

DEPREM BÖLGESİNDE EVLER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

"Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerde evlerin teslimatı ne zaman yapılacak?" sorusuna Özhaseki, şu yanıtı verdi:

"6 Şubat depremlerinden zarar gören şehirlerimizde 200 bin konutumuzun inşası hızla devam ediyor. Şu anda yaklaşık 50 bin konut ve köy evimizin inşaatını bitirmek üzereyiz. İnşallah aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanı'mızla birlikte biten konutlarımızı hak sahiplerine teslim edeceğiz. Alt ve üstyapısıyla, yollarıyla yeni şehirler inşa ediliyor. İşlerimiz kolay değil ama Allah'ın izniyle üstesinden geleceğiz."

FAHİŞ FİYATLARA SERT UYARI

"Afet bölgesindeki inşaat maliyetlerinin artışını nasıl engelleyeceksiniz?" sorusu üzerine Özhaseki, geçen günlerde bölgede faaliyet gösteren beton firmalarıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Toplantıda, depremzedelerin mağdur edilmesine izin vermeyeceklerini, inşa süreçlerinin fahiş fiyat artışlarıyla aksamasına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladıklarını aktaran Özhaseki, "Gerçek maliyeti 1300 lira civarında olan bir mikap betona, 'nakliye fiyatları arttı, ekipman bulamıyoruz, agrega bulamıyoruz, işçi ve usta bulamıyoruz' gibi bahanelerle 3 bin liraya kadar bedel isteniyor. Biz bunun fahiş fiyat artışı olduğunu ve kabul edilemez olduğunu, piyasa gerçekleriyle uyuşmadığını ifade ettik. Gerekirse kanuni düzenleme ile bu fırsatçılığın önüne geçeceğimizi belirttik" dedi.

"SİZ PARASINI BİZE VERİN"

"İlk Evim Arsa" projesinde son durumun sorulduğu Özhaseki, "Şimdi İstanbul'da bir de 'Yarısı Bizden' kampanyası var. Sosyal konut var 250 bin İstanbul'da. Bunların projesinin programını da kasım ayı sonuna kadar bitiririz. 1 milyon 20 bin vatandaş müracaat etmiş. 'Biz evimizi yenileriz, siz bize para verin, bizi destekleyin' diye" yanıtını verdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler