ENAG sadece enflasyon verisi paylaşmayacak

ENAG, yeni veriler paylaşmaya başlayacağını duyurdu. Buna göre, imalat sanayi kolları, tarımsal üretim verileri ve finansal piyasaların geleceğine dair veriler ENAG tarafından hesaplanıp paylaşılacak.

Yayınlanma: 13.12.2023 - 16:42
ENAG sadece enflasyon verisi paylaşmayacak
Abone Ol google-news

Yalnızca enflasyon verilerini paylaşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yeni yıldan itibaren bunun dışında da veriler paylaşmaya başlayacaklarını duyurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilerin kamuoyunda tartışılır hale gelmesinden sonra akademisyen, ekonomist ve gazetecilerin kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yeni veriler paylaşmaya başlayacağını duyurdu. 

Sosyal medyadan yapılan açıklamada ENAG, ekonomiye bütünlüklü yaklaşım sağlayacak verileri açıklayacaklarını işaret etti.

ENAG’ın yeni açıklayacağı veriler şu şekilde:

  • İmalat sanayi kolları verileri
  • Tarımsal üretim verileri
  • Finansal piyasaların geleceğine dair veriler

"3 YENİ VERİ PAYLAŞACAĞIZ"

TELE1’e konuşan ENAG Başkanı Prof. Dr. Veysel Ulusoy, yeni verileri yeni yılda vermeye başlayacaklarını ifade etti. Ulusoy, “ENAG Ailesi Türkiye ekonomisinin geleceğinin analizinde önemli bir adım atıyoruz. Yeni bir ekonometrik yaklaşımla, makroekonomik görünüm dahil üç yeni veri paylaşacağız. Bunlar; İmalat sanayi kolları, Tarımsal üretim ve Finansal piyasaların geleceği modelleri olacak. Türkiye’de enflasyon üzerindeki en büyük baskı gıda tarafından geliyor. OECD Ekim ayı raporunda Türkiye gıda enflasyonunda OECD ülkeleri arasında lider konumda yer alıyor. Bu nedenle tarımsal üretim verilerini çok önemsiyoruz” dedi.

“VERİLER AÇIK VE ANLAŞILIR OLACAK”

ENAG Sözcüsü Bora Erdin ise verilerin halka açık olacağını ve anlaşılabilir bir formatta yayınlanacağını ifade etti. Erdin, “ENAG olarak verilerin karmaşıklıktan uzak bir formatta olmasına gayret ettik. Elbette profesyoneller için detaylı veriler elimizde olacak. Doğru teşhis doğru tedavi getirir. Bu nedenle kamu yararı taşıdığını düşündüğümüz verileri çok önemsiyoruz” diye konuştu


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler