ENAG’dan TÜİK’e: ‘Tüm davalar lehimize sonuçlanmıştır’

Enflasyon Araştırma Grubu Twitter hesabından tüm davaların kendi lehlerine sonuçlandığın duyurdu. Yapılan açıklamada “Sürekli bir şekilde TÜİK tacizine uğramış, defalarca dava edilmiştir. An itibarıyla tüm davalar ENAG lehine sonuçlanmıştır” dendi.

Yayınlanma: 09.05.2023 - 17:21
ENAG’dan TÜİK’e: ‘Tüm davalar lehimize sonuçlanmıştır’
Abone Ol google-news

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından defalarca dava edildiğini ifade ederek tüm davaların lehlerine sonuçlandığını açıkladı. 

ENAG tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“ENAG 2020 yılının Eylül ayından günümüze kadar enflasyon sepetindeki tüm madde ve ürünlerin fiyat ve fiyat değişimini günlük olarak elde edip, aylık ve yıllık bazda sizlere sunmaktadır. Bunu yaparken TÜİK"in aynı sepet ve ağırlıklarını baz almaktadır. Bu zamana kadar da sürekliliğini sağlamış ve halka gerçek enflasyon verilerini ulaştırmaya gayret etmiştir. Öte yandan sürekli bir şekilde TÜİK tacizine uğramış, defalarca dava edilmiştir. An itibariyle tüm davalar ENAG lehine sonuçlanmıştır.

Tüm bu gerçeklere rağmen TÜİK karar vericilerinin ENAG'ı hala "masa başında çalışan bir kaç kişi ..." cümlesiyle sıfatlandırılmaya devam etmesi, bizleri ve enflasyonu mutfağında en derinden hisseden halkı üzmektedir. Devletin asli görevlerinin başında halkı doğru (istatistiklerle) bilgilendirmesi gelir. TÜİK de, halk da, ENAG da ve hatta davalarda karar veren değerli hukuk insanları da verilerin doğru olmadığını, doğru sunulmadığını çok iyi biliyor. Hayat pahalılığı açıkça verilere yansımıyor

ENAG olarak devletimizin nadide kuruluşlarından biri olan TÜİK'in yöneticilerine tavsiyemiz olacak:

1. Sağlıklı topladığınıza inandığımız verileri yine sağlıklı bir şekilde sunun

2. "EuroSTAT tarafından denetleniyoruz" yaklaşımına sığınmayın. Yaşanan sorunları onlar da biliyor

3. Yapılan yanlışların savunmasına başka kurumları karalamayı eklemeyin

ve

4. Siyasallaşmayın!”

TÜİK: ‘KURUMUMUZ BAHSİ GEÇEN DAVADA TARAF DEĞİLDİR”

TÜİK ise yaptığı yazılı açıklamada "TÜİK’e karşı açılmış bir dava bulunmamakta olup Kurumumuz bahsi geçen davada taraf değildir ve ilerleyen günlerde Kurumumuza intikal eden bir yargı kararı olması durumunda, kararın içeriğinde yer alan bilgiler doğrultusunda hukuken gerekli olan adımların atılacağı açıktır. Açıklanan tüm bu hususlardan da anlaşılacağı üzere, ulusal ve uluslararası sosyal ve ekonomik gelişme hedeflerinin belirlenmesinde ve bu hedeflerin başarısının ölçülmesinde kullanılmak üzere uluslararası norm ve standartlarda karşılaştırılabilir istatistik üreten TÜİK, yürüttüğü tüm süreçlerde dünyada en şeffaf kurumlar arasında yer almaktadır" ifadelerine yer verildi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler