Ev sahiplerinden yeni talep: 2 şart sunuluyor

İstanbul'da kiralık konutlarda kiralar yıllık istenmeye başlandı. Ev sahipleri enflasyona karşı kira bedellerini 1 yıllık peşin talep ederken bununla birlikte kiracılara tahliye taahhütnamesini şartı koşuyor.

Yayınlanma: 16.08.2023 - 10:27
Ev sahiplerinden yeni talep: 2 şart sunuluyor
Abone Ol google-news

Kiralık konut fiyatlarındaki artışla birlikte kiracılar uygun fiyatlı ev bulmakta zorlanıyor. 

Ev sahipleri ile kiracılar arasında fiyatlarla ilgili sıkıntılar gündemdeki yerini koruyor. 

Ev sahipleri kiraları yıllık alarak enflasyona karşı korunmayı amaçlarken konutlarının kira bedellerini yıllık olarak talep etmeye başladı. 

"GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ YÜZDE 10"

Rezidans ve eşyalı daireler daha çok yıllık kiralık bedeli alınan evler olarak öne çıkıyor.

Gayrimenkul sektörünün durgun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, “Kira ödemelerinde, yıllık isteyen ev sahipleri oluyor. Bunun nedeni ise enflasyon sebep oluyor. Genelde peşin ödemeli kiralarda eşyalı ve rezidans daireler talep görüyor. Şu anda bir ay içerisinde 2 tane kiralık daire vermişiz. Ev sahipleri genelde memurlara vermek istiyorlar. Tabi yıllık ödemelerde dairenin kirası 15 bin TL ise 14 bin TL’ye indirme durumu oluyor. Yıllık peşin kiralamalardaki artış geçtiğimiz yıllara göre ise yüzde 10’nu bulmuş durumda” dedi.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ İMZALATILIYOR

Konut kiralamalarında deyim yerindeyse bir diğer aşama ise tahliye taahhütnamesi oldu.

Ev sahipleri kontratı imzalamadan önce istenildiği takdirde evi boşaltmasını talep etmek için kiracıdan tahliye taahhütnamesi istiyor. 

Başaran, son dönemde bu yönde taleplerin arttığını belirterek, “Satılık daire fiyatları yüksek o yüzden çok fazla talep olmuyor. Kiralıkta ise talep devam ediyor. Daireyi kiraya verdiğimiz zaman, kira sözleşmesi ve tahliye taahhütnamesi istiyoruz” şeklinde bilgi verdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon