Fahiş kiralara 'İspanya modeli' yolda: Konutlar bölge bölge sıralanacak

Hayat pahalılığının zirvede olduğu Türkiye'de yüksek kiraya karşı yüzde 25 zam sınırı uzatılırken, son günlerde sıkça dile getirilen 'İspanya modeli'nin, Türkiye'de de uygulanması gündeme geldi. Yeni düzenleme ile hayalet ev olarak tanımlanan boş evlerden daha fazla vergi alınması planlanıyor. İddiaya göre modele AKP grubu sıcak bakıyor.

Yayınlanma: 05.07.2023 - 11:20
Fahiş kiralara 'İspanya modeli' yolda: Konutlar bölge bölge sıralanacak
Abone Ol google-news

Türkiye'de enflasyon ve hayat pahalılığının önü alınamıyor. Fiyat artışının en çok yaşandığı alanların başında da konut kiraları geliyor. 

Zamların önü yüzde 25 sınırlaması getirerek kesilmeye çalışılsa da ev sahipleri dolanarak kiracılara dayatmalarda bulunmaya devam ediyor.

Son olarak fahiş kiraya karşı yüzde 25 zam sınırı bir sene daha uzatılırken, kalıcı çözüm için 'hayalet ev' olarak adlandırılan boş evler mercek altına alındı. 

Yeni düzenleme ile birlikte yüksek kira beklentisiyle boş tutulan evlere yüksek vergi geliyor. Boş eve yüksek vergi düzenlemesi son günlerde tartışılan formüllerden biri olurken; 'İspanya modeli' olarak da bilinen düzenleme için düğmeye basıldı.

BÖLGE BÖLGE TESPİT EDİLECEK

Show Haber'de yer alan habere göre ilk adımda ise boş tutulan evlerin bölge bölge haritasının çıkarılacağı öğrenildi.

Çok sayıda konutun boş kalması, kira krizinin daha da derinleşmesine neden olurken, AKP meclis grubu, 'İspanya modeli'ne sıcak bakıyor.

MECLİS'E SUNULACAK

Yüksek vergi vermek yerine ev sahiplerinin evlerini kiraya vermek isteyeceği görüşü hakim olurken; düzenlemenin en kısa sürede tamamlanarak teklif olarak Meclis'e sunulması bekleniyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon