Fed Başkanı Jerome Powell'dan faiz açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, birkaç yetkilinin faiz artırımına devam etmek istediklerini söylemesinin ardından politika tartışmasının komutasını devralarak, önümüzdeki ay faiz oranı artışlarını durdurma eğiliminde olduğunun açık bir sinyalini verdi.

Yayınlanma: 21.05.2023 - 07:00
Fed Başkanı Jerome Powell'dan faiz açıklaması
Abone Ol google-news

Fed Başkanı Jerome Powell, yaptığı konuşmada haziran faiz hakkında açık sinyaller verdi.

Powell, Cuma günü bir cyaptığı konuşmada, "Politika sıkılaştırmada uzun bir yol kat ettik ve politikanın duruşu kısıtlayıcı ve şimdiye kadarki sıkılaştırmamızın gecikmeli etkileri ve son bankacılık streslerinden kaynaklanan kredi sıkılaştırmasının boyutu hakkında belirsizlikle karşı karşıyayız. Buraya kadar geldikten sonra, dikkatli değerlendirmeler yapmak için verilere ve gelişen görünüme bakmayı göze alabiliriz" dedi.

YATIRIMCILAR TAHMİNLERİNİ YÜZDE 13'E İNDİRDİLER

Yatırımcılar, Powell'ın konuşmasından önceki yüzde 33'e kıyasla, gelecek ay faiz artırımına ilişkin tahminlerini yüzde 13'e indirdiler.

Powell'ın sözleri, bu hafta New York Fed Başkanı John Williams ve yakın zamanda Senato onayını beklerken başkan yardımcılığına aday gösterilen Vali Philip Jefferson da dahil olmak üzere liderlik ekibinin diğer üyelerinden gelen benzer beklentileri pekiştiriyor.

Nationwide Life Insurance Co baş ekonomisti Kathy Bostjancic, "Yorumları, temel görüşünün gelen verileri değerlendirmek için Haziran ayında ara vermek olduğunu gösteriyor" dedi. Beklentilerin üzerine çıksa da Fed başkanı, "sunduğu rehberlik sınırlı" olduğu için yine de bir artışa öncülük edebilir.

 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler