HSBC, dolar/TL ve enflasyon tahminini yükseltti

HSBC, dolar/TL için yıl sonu tahminini 16.5’ten 17.5’e yükseltti. Banka ekonomistleri, 3. çeyrekte enflasyonun yüzde 90'lara yaklaşabileceğini de öngördü.

Yayınlanma: 25.05.2022 - 14:06
HSBC, dolar/TL ve enflasyon tahminini yükseltti
Abone Ol google-news

HSBC Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kur Stratejisti Murat Toprak, dolar/TL için yıl sonu tahminlerini 16.5’ten 17.5’e yükselttiklerini açıkladı.

Bankanın 24 Mayıs tarihli raporda, “Yüksek enflasyon ve düşük nominal faiz Türk Lirası için yeni bir makro tema değil ama enflasyonun henüz tepe yapmadığı bir ortamda reel faiz dinamiği giderek artan bir şekilde TL aleyhinde seyrediyor” ifadeleri kullanıldı.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, raporda mevcut durumda yüzde 70’lerde açıklanan enflasyonun HSBC ekonomistlerinin tahminlerine göre 3. çeyrekte yüzde 90’a yaklaşabileceği belirtildi. Bu durumun Merkez Bankası’nın faiz artırmaya niyetli görünmediği bir ortamda reel faizin yeni bir rekor düşük seviyeye gerileyeceği anlamına geleceği ifade edildi.

TL TUTMA İSTEĞİ AZALABİLİR

Rapordaki değerlendirmelere göre bu nedenlerle yurtiçi yerleşiklerin TL tutma isteği önümüzdeki aylarda azalıp, dolar/TL’nin daha da yükselmesine neden olabilir.

Yetkililerin yeni önlemler ve yeni enstrümanlar açıklayabileceğine dikkat çeken banka, ancak mevcut politika ve makro zeminde bunların TL üzerindeki etkisinin geçici olabileceğini belirtti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler