Japonya Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Japonya Merkez Bankası (BoJ), faizlerde ve para politikasına ilişkin toplantısını sonlandırdı. Faiz kararı açıklandı ve Covid-19 salgınına yönelik devreye alınan özel fon tedariki programının kademeli olarak kaldırılacağını duyurdu.

Yayınlanma: 22.09.2022 - 10:12
Japonya Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Abone Ol google-news

BoJ'un dün başlayan ve bugün sona eren para politikası toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Buna göre, banka, politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1'de bıraktı. Söz konusu kararı oy birliğiyle alan BoJ, sınırsız miktarda devlet tahvili ve yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonları (ETF) ile yıllık 180 milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonları (J-REIT) alımına devam edeceğini bildirdi.

Banka ayrıca, Kovid-19 salgınına karşı finansmanı kolaylaştırmaya yönelik özel fon tedariki operasyonlarının kademeli olarak kaldırılmasına, bunun yerine kurumsal finansman ihtiyacını karşılama hedefiyle likidite operasyonunu genişletmeye karar verdi.

BÜYÜMEDE AŞAĞI YÖNLÜ RİSK

Küresel çapta merkez bankalarının agresif bir şekilde sıkı para politikaları uyguladığı son dönemde BoJ'un emsallerinin aksine "güvercin" tutumunu sürdürmesine gerekçe olarak, Kovid-19 salgınının ekonomiye devam eden etkisi ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle büyümede aşağı yönlü riskler gösterildi.

Piyasalarda BoJ'un, ultra gevşek para politikası ve faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyordu. Buna karşın bankanın, aşırı zayıflayan yen karşısında Kovid-19 tedbirlerini kaldırması ve para birimini destekleyici tedbirler alabileceği belirtiliyordu.

Karar metninde, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşana kadar Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikasına devam edileceği belirtildi.

Yıllık enflasyon yüzde 2 hedefini aşana ve istikrarlı bir şekilde hedefin üzerinde kalana kadar parasal tabanın genişletilmesine devam edileceği vurgulanan metinde, "BoJ, ağırlıklı olarak firmaların finansmanını desteklemeye ve finansal istikrarı sürdürmeye devam edecek. Şimdilik banka, Kovid-19 salgınının etkisini yakından takip edecek ve gerekirse ek genişleyici önlemler almaktan çekinmeyecektir. Ayrıca, kısa ve uzun vadede faiz oranlarının bugünkü veya daha düşük seviyede kalması beklenmektedir." mesajı korundu.

Kararın ardından dolar/yen paritesi 145,4'e kadar çıkarak 24 yılın en yüksek seviyesini gördü. BoJ, daha önce dolar/yen paritesinin 145'i test etmesinin ardından doğrudan döviz müdahalesinin habercisi olan oran kontrolü yapmıştı. Bu durum olası bir müdahale gelebileceği endişeleri ile piyasaların tetikte olmasına neden olurken, halihazırda BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda'nın faiz kararı sonrası yapacağı açıklamalar bekleniyor.

YÜZDE 20 DEĞER KAYBI

Japon Yeni ise 1998 sonrası değer kaybını sürdürdü. BoJ'un kararı sonrası ABD Doları karşısında Japon Yeni "psikolojik görülen 145 seviyesini" yeniden zorladı.

Dövizlerdeki dalgalanmalara karşı "yeterli dikkatin gösterildiğini" açıklayan BoJ, ihtiyaç duyulması halinde daha fazla gevşeme adımları atılacağını kaydetti.

Kamu yayıncısı NHK, Japon Yeni'nin, 2022 başından bu yana dolar karşısında değerinin yaklaşık yüzde 20'sini kaybettiğini belirtti.

Söz konusu karar, BoJ'un kısa vade faiz artırımını reddederek, halihazırda izlediği yüzde 2 enflasyon hedefinin sürdürülebilir başarısına odaklandığı şeklinde yorumlandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon