Kritik eşik aşıldı... Amerikan yatırım bankası JPMorgan'dan dolar TL revizyonu

Amerikan yatırım bankası JPMorgan, bugün 30 seviyesini aşan dolar TL için 2024 yıl sonu tahminini yükselterek revize etti.

Yayınlanma: 11.01.2024 - 12:01
Kritik eşik aşıldı... Amerikan yatırım bankası JPMorgan'dan dolar TL revizyonu
Abone Ol google-news

Dolar TL bugün 30 seviyesini test ederek tarihi seviyeye çıktı. ABD'li yatırım bankası JPMorgan Dolar TL öngörüsünü revize etti.

Aralarında Saad Sıddiqui ve Fatih Akçelik’in de olduğu stratejistler yayımladıkları raporda “Pozitif reel getiriler ve ucuz değerlemeler lira için reel olarak değer kazanma potansiyeli argümanını ortaya koyuyor. Ancak bu, dezenflasyon sürecine devam edilmesine bağlı” diyerek dolar/TL için 2024 yıl sonu tahminini 34 seviyesinden 36’ya revize etti.

Bloomberg HT'nin aktardığı rapora göre, belirtilen politika hedefleri ve şu ana kadarki uygulamalar cesaret verici. Ancak bu ilk kazanımların konsolidasyonu ve sağlamlaştırılması için yatırımcıların enflasyonun sürekli bir düşüş yolunda olduğuna dair devam eden kanıtlara ihtiyacı olacak.

"Lirada son aylardaki değer kaybı trendi rezerv biriktirme ve nominal kur performansı arasında ödünleşim olduğuna işaret ediyor. Kısa vadede bu trend yerel para birimine girişleri engelliyor ve dezenflasyon süreci için zorluk teşkil ediyor" denilen raporda, “Ancak yatırımcılar için bu değer kaybı vadeli işlemlerde fiyatlananın altında olduğu sürece, ki önümüzdeki aylarda da öyle olacağını düşünüyoruz, TL yine de makul toplam getiri imkanı sunuyor” ifadeleri kullanıldı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon