Merkez Bankası: Döviz kurunun enflasyona etkileri izleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayımladı. Açıklamada, TL likiditesinin mevduat ve kredi fiyatlamalarına etkilerinin izlendiği belirtildi. Döviz kurundaki gelişmelerin ise enflasyona etkilerinin analiz edildiği kaydedildi.

Yayınlanma: 01.12.2022 - 15:37
Merkez Bankası: Döviz kurunun enflasyona etkileri izleniyor
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 150 baz puan faiz indirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayımladı. Açıklamada TL likiditesinin mevduat ve kredi fiyatlamalarına etkisinin izlendiği belirtildi.

Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayımlayan TCMB, enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şoklarının etkili olmaya devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada faiz indirimine dair "Kurul, küresel belirsizlik ve risklerin yatırım ve üretim kapasitesi üzerinde oluşturabileceği etkileri ön alıcı bir anlayışla en aza indirebilmek ve bu şekilde arz sürekliliğinin ve cari fazla kapasitesinin korunması amacıyla firmaların üretime yönelik faaliyetlerinin finansman maliyetlerinin uygun seviyede belirlenmesini değerlendirmiştir. Bu çerçevede, politika faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar verilmiştir." değerlendirmesini yaptı.

Mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendiren kurul, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar verdiğini belirtti.

Özette "Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve ilave tedbirleri devreye alacaktır. Bu çerçevede, Liralaşma Stratejisi kapsamında uygulanmakta olan Türk lirası mevduata dönüşümü teşvik eden hedefler tamamlanmış olup bankaların yabancı para mevduatları için tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan komisyon oranları yıl sonundan itibaren sadece Türk lirası mevduatın payına ilişkin belirlenen hedeflere göre farklılaştırılacak" dendi.

Metinde ayrıca "Türk lirası likiditesinde ve dağılımında yaşanan gelişmelerin mevduat ve kredi fiyatlamaları üzerindeki etkileri, döviz kurundaki gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkileri, kur korumalı mevduat ürünlerine yönelik gelişmelerin ters para ikamesi, Döviz piyasalarının derinliği ve istikrarı ve fiyat istikrarı üzerindeki etkileri analiz edilmekte ve gerekli politika tedbirleri oluşturulmaya devam edilmektedir." ifadesi yer aldı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler