Rosneft'ten Çin'e gönderilen petrole ilişkin açıklama

Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'in başkanı İgor Seçin, Rusya'nın Çin'e petrol sevkiyatının 2023 başından bu yana, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 75 milyon tonu aştığını söyledi.

Yayınlanma: 19.10.2023 - 11:55
Rosneft'ten Çin'e gönderilen petrole ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft'in başkanı İgor Seçin, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen bir etkinlikte konuştu.

Orta Doğu'daki gelişmeler ekseninde, Rusya'nın Çin'e güvenli bir şekilde petrol tedarik ettiğini anlatan Seçin, "Petrol, Doğu Sibirya-Pasifik Okyanusu boru hattıyla sevk ediliyor. Bu, Orta Doğu'da artan jeopolitik istikrarsızlıklar nedeniyle Hürmüz Boğazı veya Süveyş Kanalı üzerinden yapılan tanker taşımacılığına kıyasla çok daha güvenilir rota gibi görünüyor." dedi.

Rusya'nın Çin'e yönelik petrol sevkiyatının artmaya devam ettiğine işaret eden Seçin, "Bu yıl Çin'e 75 milyon tondan fazla Rus petrolü sevk edildi ve bu da geçen yıla göre yüzde 25 daha fazla." ifadesini kullandı.

Seçin, Rusya'nın bu yılın 8 ayı itibarıyla Suudi Arabistan'ın önünde Çin'e en çok petrol sevkiyatı gerçekleştiren ülke konumuna yükseldiğinin altını çizdi.

Rusya'nın Çin'e petrol sevkiyatı 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 28 artarak 89 milyon tona yükselmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler