Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

AKP'den işsize 'evet' rüşveti 27 Şubat 2017, Pazartesi cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
İşsizliğin tavan yaptığı bir dönemde Türkiye referanduma giderken AKP'den 'evet' rüşveti geldi. Milyonlarca vatandaş işsizlik sıkıntısı çekerken İŞKUR birçok ilde binlerce kadro açarak, 6 aylık geçici işçi alacağını duyurdu. İŞKUR'un işçi alacağını duyurması referandum öncesi AKP'nin 'evet' rüşveti olarak yorumlandı.

Rize’de, belediyeler ile bazı kurumlarda 6 ay geçici süre ile çalıştırılmak üzere 2 bin kişinin işe alınacağını duyanlar, İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü’ne akın etti. Sabahın erken saatlerinde İŞKUR binası önünde beklemeye başlayanlar, merdivenlerde kuyruk oluşturdu.
Haber görseli
2
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında il merkezi ve ilçelerde belediyeler, özel idare ve bazı kurumlarda 6 ay geçici süreyle 2 bin kişinin hizmetli kadrosunda istihdam edilmesi için çalışma başlatıldı. Bugün başlayan iş başvuruları için Rize Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne çok sayıda başvuru yapıldı, İŞKUR İl Müdürlüğü merdivenlerinde uzun kuyruklar oluştu. Merdivenlerde sıra bekledikten sonra kuruma girenlerin oturarak sırasını beklemesi için bölüm ayrıldı. Buna rağmen sırasını ayakta bekleyen vatandaşlara seslenen İŞKUR İl Müdürü Hasan Kiraz, "Biz sizin için rahat edin diye koltuk koyduk. Koltuklarda oturun, bekleyin. Hepiniz kaydolacaksınız, merak etmeyin" uyarısında bulundu.