Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Trafoyu yenilerken bin 600 yıllık lahit buldular 2 Kasım 2017, Perşembe cumhuriyet.com.tr

Haber görseli
1
Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Roma İmparatorluğu döneminde askeri karargah amacıyla kurulan Satala Antik Kenti’nde bin 600 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen lahit kapağı bulundu.
Haber görseli
2
Lahit kapağı elektrik trafosu yenileme çalışması sırasında Sadak köyü sınırları içerisinde yerleşime açık alanda ortaya çıktı. Kazı çalışması yapan trafo ekipleri, lahit kapağına denk gelirken, bölgeye çağrılan Gümüşhane Müze Müdürlüğü ekipleri, 2 metre uzunluğundaki lahit kapağının üzerinde eski Yunanca yazılmış "Burada kutsanmış Kandes yatıyor" yazdığını belirledi. Lahit kapağının baş kısımının yapılan kazıda zarar gördüğü belirlenirken, müze müdürlüğü ekipleri, durumu Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Kelkit Kaymakamlığı’na bildirdi.

Konuyla ilgili bilgiler veren Gümüşhane Müze Müdürü Gamze Demir, "Bulunan lahit kapağı 2 metre boyunda. Biz 2.5 metre boyunda bir lahit kapağı bekliyoruz. Kırılan kısmı yerin altında. Baş kısmında bir eksiklik söz konusu. Mezar da büyük bir ihtimalle taşın altında yatıyor. Lahit kapağı yerleşime açık yerde bulundu. 2-3 metre ilerisinde evler var. Bu kazı alanının da genişleyebileceğini gösteriyor" dedi.