Gorcolo peyniri nedir? Gorcolo peyniri nerede üretiliyor?

Gorcolo peyniri, Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan Artvin ve Ardahan ilinin özgün lezzetlerinden biridir. . Tamamen doğal yöntemlerle üretilen Gocolo peyniri, eşsiz tadı ve dokusuyla pek çok lezzet tutkununun favorisi haline gelmiştir. Peki, Gorcolo peyniri nedir? Gorcolo peyniri nerede üretiliyor?

Yayınlanma: 18.04.2024 - 12:20
Gorcolo peyniri nedir? Gorcolo peyniri nerede üretiliyor?
Abone Ol google-news

Gorcolo peyniri, yüzyıllardır Artvin ve çevresinde üretilen önemli bir lezzet simgesidir. Bölgenin zengin flora ve fauna çeşitliliği ile birleşen geleneksel üretim yöntemleri, peynire eşsiz bir tat ve kalite kazandırır. Peki, Gorcolo peyniri nedir? Gorcolo peyniri nerede üretiliyor? 

GORCOLO PEYNİRİ NEDİR?

Gorcolo peyniri, Gorcola olarak da bilinir, Türkiye ve Gürcistan'ın bazı bölgelerinde yağı alınmış sütten yapılan bir peynir çeşididir. Gorcolo , Gürcü dilinin Cavaheti diyalektinde düzgün almayan, eğri-büğrü taşa denir.

YAYGIN OLDUĞU BÖLGELER

Gorcolo peyniri Gürcistan'da Cavaheti ve Acara bölgeleri ile Türkiye'de Artvin'in Şavşat ilçesinde ve Ardahan ile Kars yöresinde yapılmaktadır

YAPILIŞI

Gorcolo peyniri, peynir mayası kullanılmadan elde edilir. Bir kaba konan süt, peynir mayası dışında ekşitilir. Ekşitme süresi iki günden altı güne kadar uzayabilir. Peynir elde edilecek hale gelen süt bir kazana veya tencereye alınır ve kısık bir ateşte ısıtılır. Eşit biçimde ısınması için de süt tahta bir kaşıkla karıştırılır. Yaklaşık bir saat sonra peynir yüzeye çıkınca kazan veya tencere ateşten indirilir ve peynir bir süzgeçte süzülerek suyundan arındırılır. Bunun ardından peynir bir bez torbaya konur ve iyice süzülmesi sağlanır. Peynirin bu sırada aldığı biçimden dolayı "gorcolo" dendiği tahmin edilmektedir


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon