4 canlı bomba girdi, 2'si öldü 2'si aramızda

Ankara katliamını gerçekleştirdiği kesinleşen Alagöz’ün yanında Türkiye’ye girerken iki canlı bomba daha olduğu belirlendi. Bu kişilerin yabancı uyruklu olduğu ortaya çıktı.

Yayınlanma: 19.10.2015 - 05:12
Abone Ol google-news

Başkentte barış mitingini kana bulayan canlı bomba saldırılarına ilişkin soruşturmada yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. Buna göre saldırıyı gerçekleştiren Yunus Emre Alagöz, Suriye’den Türkiye’ye 3 yabancı bombacı ile girdi. Alagöz ile beraber bir canlı bomba kendisi Tren Garı Meydanı’nda patlatırken, diğer ikisi kayıplara karıştı. Polis, şimdi her tarafta bu iki canlı bombayı arıyor.

Ankara’daki saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlılar ifade verirken, olaya ilişkin çarpıcı bilgiler gün yüzene çıktı. Saldırıyı gerçekleştiren ikinci kişinin Adıyamanlı Ömer Deniz Dündar olduğu öne sürülüyordu. Ancak Dündar’ın ailesiyle yapılan DNA eşleştirmesinden olumsuz sonuç çıktı. IŞİD’e katılan diğer kişilerin ailelerinin örnekleri de bu cesetle uyuşmadı. Savcılık kaynakları, “ikinci kişi yabancı” dedi. Bombacılardan birinin Suruç saldırısını gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz olduğu, ailesinden alınan örneklerle yapılan DNA eşleştirmesi sonucu kesinleşti.

Hücre evleri basıldı

Soruşturma kapsamında canlı bombaların bağlantılarına ilişkin araştırma derinleştirilirken, polis Alagöz’ün Türkiye’ye dört kişiyle giriş yaptığını belirledi. Diğer üç kişinin yabancı uyruklu olduğu ifade edildi. Bunun üzerine savcılığın talimatıyla harekete geçen TEM ekipleri, söz konusu kişilerin kalabilecekleri değerlendirilen hücre evlerine baskın düzenledi. Ancak, zanlılar belirtilen adreslerde bulunamadı. Söz konusu kişilerin bomba yüklü bir araçla eylem yapmasından da şüphelenen savcılık, yabancı uyruklu bu kişilerin bulunması için 81 ilde çalışma başlattı.

Zanlı sayısı 20

Diğer yandan savcılık, olayla bağlantısı olan ancak yakalanamayan 9 kişi hakkında yokluklarında tutuklama kararı çıkarttı. Bu kişiler hakkındaki tutuklama gerekçesi, anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs ve tasarlayarak adam öldürmek oldu. Böylece olaydaki şüphesi sayısı 20’ye çıktı.

CANLI BOMBALARI ANKARA’YA GETİREN ZANLIDAN İTİRAF: ‘Kâfirlerin mitingini vuracağız'

Şüphelilerden Yakup Ş, sorgusunda her şeyi itiraf etti. Cumhuriyet’in aldığı bilgiye göre Gaziantep’te fırıncılık yaptığını söyleyen Yakup Ş, özetle şunları kaydetti: “Ben Yunus Emre ve yanındaki kişiyi getiren araca gözcülük yapıyordum. Olay gecesi Antep’ten yola çıktık. Yunus Emre ile yanındaki kişiyi taşıyan aracın şoförü başkasıydı. İkinci kişi, yabancıydı. Yolda Yunus Emre, bana ‘PKK’lı kâfirlerin mitingi varmış. Bizim asıl hedefimiz HDP, onları vuracağız, mitingi patlatacağız’ dedi. Bombaları üzerindeydi. Ben para karşılığında bombacıları Ankara’ya getirdim. Ancak paramı alamadım. Ankara’nın Gölbaşı ilçesine kadar kendi kullandığım araçla zanlılara eskortluk yaptım. Daha sonra bana ‘dön’ dediler.”

Yakup Ş, olayda IŞİD’in bazı hücre evlerinin adreslerini verdi. Bunun üzerine polis, söz konusu adreslere operasyon yaptı. Ancak iki bombacıyı taşıyan şoför, yakalanamadı ve kayıplara karıştı.

Şoför de yabancı dedi

Savcılık, saldırganların patlamayı gerçekleştirdikleri tren garı önüne geldikleri taksinin şoförünün de ifadesine başvurdu. Edinilen bilgiye göre, şoför ifadesinde, “şüphelilerden birinin Türkçe konuştuğunu ancak diğerinin Türkçeyi sonradan öğrenen bir kişi gibi konuştuğunu” söyledi.

1.5 TON PATLAYICI ELE GEÇİRİLDİ

Hücre evlerinde bulunan parmak izlerinden tespit edilen kişiler de TEM ekiplerince gözaltına alındı. Söz konusu baskınlarda, saldırganların mühimmat depolarının bir kısmı da tespit edildi. Operasyonlar sonucu, bomba yapımında kullanılan yaklaşık 1.5 ton miktarda gübre, sülfirik asit ve amonyum nitratın yanı sıra TNT kalıpları ve el bombaları ele geçirildi.

ZANLI, AKP’Lİ BELEDİYEDE MEMUR

Emniyet kayıtlarında IŞİD ile bağlantılı olduğu belirtilen Salih Küçüktaş’ın AKP’li Adıyaman Belediyesi’nde kadrolu memur olduğu iddia edildi. Türkiye’deki IŞİD elemanlarını örgütleyen Salih Küçüktaş’ın AKP’li Adıyaman Belediyesi’nin kadrolu elemanı olduğu bilgisi, IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasına yönelik soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede de yer aldı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler