'6 yılda tam 150 işe başvurdum, işsizim'

Halil İ. Dinçdağ hukuk zaferinin ardından Cumhuriyet'e konuştu.

Yayınlanma: 30.12.2015 - 07:12
Abone Ol google-news

Mesleğini yapmasına eşcinsel olduğu ‘gerekçesiyle’ izin verilmeyen hakem Halil İbrahim Dinçdağ, Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, TFF’nin hakem Dinçdağ’a 23 bin TL ödemesine karar verdi. Hakem Dinçdağ hukuk zaferine imza attı atmasına, 23 bin TL kazandı kazanmasına ancak geçen 6 yılda neler olduğunu öğrenmek istedik.

150 kez işe başvurdum

Hakem Dinçdağ Türkiye’deki LGBTİ mücadelesi tarihinin kitabı yazılsa başlık olacak bu süreci tüm içtenliği ile paylaştı.

- İş hayatınızda bu süreçte neler oldu?

Bu süreçte 17 yıl boyunca çalıştığım radyo programcılığından da çıkartıldım. Ayrıca abartısız söylüyorum ki 150’nin üstünde işe başvurum maalesef kabul edilmedi. 2009’dan beri işsizim. Hâlâ iş bulamıyorum. Doğal olarak para kazanamıyorum. Sağlık sorunlarıma karşı mücadelemi de zor şartlarda sürdürüyorum.

- Aşk hayatınızda neler yaşadınız?

Aşk hayatım yok. En büyük aşkım ve destekçim annemdi. Onu da 2013 yılının 12 Mayıs Anneler Günü’nde kaybettim. Bu süreçten sonra kendimi tamamen mücadeleme adadım. Aşk olayını rafa kaldırmadım ama hayattaki önceliğim değil.

- Arkadaşlık ilişkileriniz?

Çok değişiklik olmadı. Ancak beni çok anlayan da olmadı. 19 kez hâkim karşısına çıktım. Birkaç duruşmaya sadece birkaç arkadaş geldi. Yine de teşekkür ederim.

Kanseri yendim

- Sağlık durumunuz nasıl?

Bu süreç içerisinde çok büyük sıkıntılar ve problemler yaşadım. Bunlar maddi ve manevi sorunlardı. 2014 yılının Aralık ayında kanser olduğumu öğrendim. Ameliyat oldum ve onu da yendim. Şu anda sadece rutin kontrollerimi devam ettiriyorum. Tabii ki ruhsal çöküntümün hesabını kimin vereceğini merak ediyorum.

- Gelecekten beklentileriniz neler?

İşimin, sağlığımın olması, sağlığımı bozanlardan hayatımı karartanlardan hesap sorulması.

İnsanları sevelim, yaşatalım

- Hayata, insanlara mesajınız nedir?

Bu süreçte çok sayıda ölüm tehdidi aldım. Mafya olduklarını iddia eden gruplardan. Beni öldürmeye çalışanlara inat ben yaşamaya çalışıyorum. Mesajım da insanları öldürmeyelim, yaşatalım. İnançları, cinsel yönelimleri ve hayata bakışları ne olursa olsun insanları sevelim. Çünkü sevmek demek yaşamak, yaşatmak demek. Dünya sevgi üzerine kurulu unutmayalım.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler