AKP'li Çelik'ten 'Davutoğlu'ndan alınan yetki' açıklaması: Her şeyin bir zamanı oluyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MKYK'de Davutoğlu'na darbe yapılması hakkında konuştu.

Yayınlanma: 29.04.2016 - 20:03
Abone Ol google-news

<video:524696>

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MKYK'de AKP Genel Başkanı Davutoğlu'nun elinden alınan il ve ilçe başkanlarının atanması yetkisinin elinden alınması hakkında konuştu.

İşte AKP MKYK'de alınan yetki kararının perde arkası

Parti Sözcüsü Çelik, bir gazeteciden gelen "yetkinin Erdoğan zamanında genel başkana verildiğini şimdi tekrar alınmasındaki zamanlamanın sebebi nedir?" sorusu üzerine "Anlıyorum bu soru üzerinde durmanızı. Bu teknik bir düzenlemedir. Önümüzdeki MYKY’da başka bir karar alacağız. Her şeyin bir zamanı oluyor. MKYK’da yaygın bir şekilde arkadaşlarımız raporlar süreçler oluyor. Bu kararın imzası ilk Başbakan’ın imzasıyla atılmıştır. Bir kriz yok yani. Genel Başkanı’nın yetkisiyle alakalı bir tasarruf değil bu. MKYK’ya güven esastır burada" ifadelerini kullandı.

MYKY toplantısından sonra konuşan Çelik'in açıklamaları şöyle:

"Terörle mücadele konusunda en ufak bir taviz verilmemesi gerekir. Türkiye'de bir iç savaş yok, meşru güçlerin yürüttüğü meşru bir mücadele var.

YENİ ANAYASA 

"Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Türkiye'nin kurumlarının içine sızan bir faaliyet olarak devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde yeni yapılanmalara gittikleri takip edilmektedir. Mücadele sürdükçe ve detaylara gittikçe, ne kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. 3 ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısımının yazımı devam etmekte. Bu ay içinde Anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

KOMİSYONDAKİ KAVGALAR

"Orada Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürümesi gibi bir görüntü ortaya çıktı. Şiddetle kınıyoruz. Geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonların devam etmesini sağlayacak.

DAVUTOĞLU'NA YETKİ DARBESİ

"Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar 
MKYK'ya alınmıştır. Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti'de teşkilatlarlar ilgili kararlar hiç bir zaman ertelenmez. Gereken hassasiyet gösterilir. Daha geniş bir takvimde ele alınması için böyle bir karar alındı.

"Doğrusu, PKK, PYD, YPG arasında bir fark yoktur. Bunu herkes biliyor. Zaman zaman PYD’nin DAEŞ’le savaşıyorum demesine bazı sözcüler karşılıksız kalabiliyor. El Kaide’ye terör örgütü deyip de başka bir yerdeki kolunu ayrı tutmaya benzer bu.

"PYD bırakın siz diğer bölge halklarına zulüm etmeyi, Suriye’de Kürtlere zulüm ediyor. Bürolar basıyor, işkence ediyor."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon