Arabeskin hit parçaları Araplardan çalınmış

Türk müziğinin dillerden düşmeyen şarkılarının Mısırlı sanatçılardan çalındığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili araştırma yapan akademisyen Murat Özyıldırım, alıntı yapan ve yapılan sanatçıları tek tek ortaya çıkardı. Bu isimler arasında Selami Şahin, Suat Sayın, Yıldırım Gürses gibi ünlüler de var.

Yayınlanma: 23.12.2013 - 14:55
Abone Ol google-news

Bir dönem bütün Türkiye’yi kasıp kavuran ‘Bir Garip Yolcuyum Hayat Yolunda’, ‘Yağmur’, ‘Gitme Sana Muhtacım’, ‘Zalimin Zulmü Varsa’ gibi parçaların bestelerinin Mısırlı sanatçılardan birebir alıntılandığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili kapsamlı bir çalışmaya imza atan araştırmacı Murat Özyıldırım çalışmalarını ‘Arap ve Türk Musikisinin 20. Yüzyıl Birlikteliği’ adıyla kitaplaştırdı. Özyıldırım, Bağlam Yayınları’ndan çıkan kitabında çarpıcı tespitlere yer verdi.

 

Sahiplerinin haberi olmadan alınmış

Bugün'ün haberine göre Özyıldırım, çalışmasında Mısırlı sanatçılar Ümmü Gülsüm, Muhammed Abdulvahab, Beliğ Hamdi, Abdülhalim Hafız gibi pek çok sanatçının eserlerini mercek altına aldı. Özyıldırım’ın karşısına çarpıcı bir tablo çıktı. Mısırlı sanatçıların eserleri, sahiplerinin haberleri olmadan Türkçe güftelerle piyasaya sürülmüştü. Bu şarkıların bir kısmı da ‘hit’ olmuş, yıllarca dillerden düşmemişti.

Mısırlı sanatçıların söylediği şarkıların uzun olması nedeniyle parça parça intihal yapıldığını belirten Özyıldırım, bu yüzden ‘aşırmaların’ ilk anda tespit edilmesinin güç olduğunu açıkladı. Özyıldırım, Mısırlı sanatçı Abdülvahab Hafız’ın ‘İnta Omri’ adlı parçasının Gülden Karaböcek tarafından yıllarca seslendirildiğini belirti. Aynı şarkının daha sonra pop sanatçısı Yonca Evcimik tarafından okunduğunu açıkladı.

Murat Özyıldırım, 1970’li yılların sonunda çok kısa sürede büyük şöhret yakalayan Esengül’ün ‘Sevdiğimin Kurbanıyım’ şarkısının ‘Ortadoğu’nun Bülbülü’ lakabıyla tanınan Ümmü Gülsüm’ün çok sevilen eseri ‘Baed Annak’ olduğunu tespit etmiş. Artık Arap müziğinin klasikleri arasında sayılan şarkının bestecisi ise Mısırlı Beliğ Hamdi’ymiş. Türkiye’de Yıldırım Gürses’in bestesi olarak bilinen ‘Bir Garip Yolcuyum Hayat Yolunda’ ise Riyad el Sunbati tarafından bestelenmiş. Şarkı bütün Arap dünyasında Ümmü Gülsüm’ün seslendirmesiyle ünlenmiş.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler