Barış Atay serbest kaldı! "Hesap verme korkusu"

Oyuncu Barış Atay, Yusuf Yerkel’in tekmelediği madenciyle ilgili özür tweet’ine yazdığı “Yargılanacaksınız” cevabı nedeniyle gözaltına alındı. Ahmet Hakan, Atay için “Bu adama haddini bildiriniz” diye yazmıştı. Gözaltı süresi mahkemece uzatılan Barış Atay’a halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlaması yöneltildiği öğrenildi. Atay’ın eşi Beste Sultan Kasapoğulları, Ahmet Hakan’a “Hadi beni de şikâyet et" diyerek tepki gösterdi.

Yayınlanma: 17.05.2018 - 05:50
Abone Ol google-news

Oyuncu Barış Atay, 2014’te o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel’in Soma faciasını protesto eden madenciyi tekmelemesi ile ilgili özür tweet’ine karşı paylaştığı tweet nedeniyle gözaltına alındı. Atay’a halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlaması yöneltildi.

Soma’da madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen Yusuf Yerkel, 13 Mayıs’ta Twitter hesabından “Böyle bir olayda yer almamdan dolayı tekrar derin üzüntülerimi ifade ediyor, kamuoyundan özür diliyorum” mesajını paylaşmıştı. Atay da tepkisini “Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz” mesajıyla ifade etmişti. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan da önceki günkü “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” başlıklı yazısında Muharrem İnce ve Meral Akşener’e seslenerek Barış Atay’ı tweet’i nedeniyle hedef göstermişti. Barış Atay, dün sabah 06.00 civarı evine gelen polislerce gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Atay hakkında resen soruşturma başlattığı öğrenildi. Atay, avukatı Efkan Bolaç aracılığıyla ilettiği mesajında, “Ahmet Hakan’ın talimatı yerine ulaşmış” dedi.

Atay, Emniyet’teki sorguda, hedef gösterilmesine neden olan tweet’i ile ilgili şunları söyledi:

“Yusuf Yerkel’in geçtiğimiz 4 yıl boyunca bununla ilgili hiçbir üzüntü belirtmediğini ve hatta tekmeyi yiyen işçinin yargılandığını biliyorum. Hatta bir daha iş bulamadığını da biliyorum. O yüzden özrünü samimi bulmadım ama daha önemlisi bir suçun karşılığı özür değil yargılanmaktır. Sosyal medyada özrün kabul edilmesini toplumsal huzur adına bazı şeylerin sineye çekilmesini ısrarla yazanları görünce ben de Yusuf Yerkel’e istinaden, Yusuf Yerkel’in ağlak özrüne ve tavrına istinaden bu süreçte suç işlemiş olan ya da olma ihtimali bulunanları kast ederek ve Türkiye’nin her şeye rağmen bir hukuk devleti olduğunu düşündüğümden bu tweet’i paylaştım.”

Atay’a Emniyet’te Afrin operasyonu ile ilgili tweet’i de soruldu. Atay, “Afrin coğrafi olarak Suriye’ye ait bir bölgedir ve doğal olarak Suriye halkına aittir. Türkiye’de yaşayan bir yurttaş olarak ailem ile birlikte Antakyalı biri olarak gelişmeleri yakından takip ediyorum. Savaşın başladığı 2011 yılından bu yana AKP dış politikasının Suriye konusunda Türkiye’yi zor durumda bıraktığını düşünüyorum. Hükümet politikalarını eleştirmek bir yurttaşlık hakkıdır” dedi.

Adliyeden geri döndü

Dün saat 16.00 civarı adliyeye sevk edilen Atay, Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Ersoy Altıntaş tarafından sorgulanacaktı. Ancak savcı Altıntaş, Atay’ın gözaltı sırasında el konulmayan telefonunu incelenmesi için Emniyet’e gönderdi.

Gece yarısı serbest bırakıldı

‘Tekmeci müşavir’ Yusuf Yerkel’in ‘özrü’nden sonra yaptığı açıklamalardan sonra sabah saatlerinde gözaltına alınan oyuncu Barış Atay geceyarısı serbest bırakıldı.

Avukat Efkan Bolaç Twitter hesabından Barış Atay'ın serbest bırakılacağını duyurarak şöyle yazmıştı:

"Barış atay serbest bırakılıyor. Az önce emniyetten aradılar barışı almaya gidiyorum. Dayanışma her şeydir bu unutulmasın..

Bianet'te yer alan habere göre Barış Atay, avukatı Efkan Bolaç aracılığıyla ilettiği mesajında, “Ahmet Hakan’ın talimatı yerine ulaşmış” dedi.

<haber-yatay:976465,976601>

<haber-yatay:975510,974319,973894,927244>


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon