Kapat
A+ A-

Yapay zekâ hasar tespiti yapacak

Çin’de bilim insanları ve doktorların birlikte geliştirdiği yapay zekâ sistemi, beyin hasarlarının tanımlanmasında kullanılacak.
Yayınlanma tarihi: 03 Eylül 2018 Pazartesi, 22:05

[Haber görseli]
Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimleri Akademisi’nden bilim insanları ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan doktorların 5 yıldır üzerinde çalıştıkları yapay zekâ sistemi, beyin hasarı oluşan kişilerde bunun tanımlanması ve değerlendirilmesinde doktorlara yardım edecek.

Yüzde 88 doğru

Özellikle bilinç kaybı ve bozukluğu (DOC) yaşayan hastaların, bilinçlerini yeniden kazanmasında önemli rol oynaması beklenen sistem, beynin farklı bölümlerindeki yapıların birbiriyle iletişim kurmak için oluşturduğu ağları görüntüleyerek bu görüntüye dayalı değerlendirme yapıyor. Yapay zeka, bugüne kadar bilinç bozukluğu yaşayan 63 hastadan 10 binlerce görüntüyü inceledi, bilinci geri gelebilecek ve gelemeyecek hastalarda yüzde 88 oranında doğru tanı koydu.

İletişim ağları

Çalışmayı yöneten Song Ming, beynin çalışması sırasında birçok bölgenin birlikte hareket ettiğini ve iletişim ağları oluştuğunu dile getirdi.

Doktorların beyindeki iletişim ağlarının bilinç bozukluğu ile doğrudan bağlantısını göremediğini ve yapay zekânın bu hastalığı anlamak için yeni ipuçları sağlayabileceğini aktaran Song, yapay zekânın, tam değerlendirme yapmasını ve beyin yaralanmaları konusunda ön bilgi sağlayabilmesini umduklarını bildirdi.

Cumhuriyet İMECESİ