NASA’dan Elon Musk’a yeni görev

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) uzay adamı gönderip geri getirmek için Rusya’daki uzay üssüne ve Soyuz uzay gemilerine muhtaç kalan NASA, Elon Musk’a 2017 için kesin sipariş verdi: Space X uzay gemilerini hazır et.
Yayınlanma tarihi: 24 Kasım 2015 Salı, 15:57

Uzay Mekiği programını sona erdirdikten sonra uzaya çıkıp geri dönmek için elinde araç kalmayan NASA, Elon Musk’un Space X şirketine sipariş verdiği özel roketlerle uzaya insansız uçuşlar yapabiliyor ve ISS’e malzeme gönderebiliyor. Ancak bu roketlerin insan taşımak için gerekli testleri geçemiyor olması nedeniyle NASA uzun zamandır uzay adamı getirip götürmek için Rusya’nın uzay ajansına yüz milyonlarca dolar ödüyor.

[Haber görseli]
NASA şimdi bu bağımlılıktan kurtulabilmek için Space X’in patronu Elon Musk’a ultimatom verdi. Şirketin, astronot taşıyacak uzay gemilerini 2017’ye kadar hazır etmek zorunda olduğunu bildiren NASA, uzun süredir tüm yatırımını Space X üzerine yaptığı için, elinde başka alternatif de bulunmuyor. Diğer bir deyişler, uzun yıllar boyunca uzay yarışında dünyanın lideri olan ABD, son on yıldır tek başına uzaya çıkamayacak bir durumda ve 2017’ye kadar da bu durum değişmeyecek gibi görünüyor.
Ezber bozan özelliklere sahip 5 akıllı telefon!

A+ A-