Çağdaş sanatta yeni sezon

Eylül ile birlikte çağdaş sanatta ciddi bir hareketlilik başlıyor. Merkezinde 15. İstanbul Bienali’nin bulunduğu yeni sezonda hangi sergiler, nerede başlayacak, sizin için derledik.

Yayınlanma: 11.08.2017 - 19:03
Abone Ol google-news

Birbirinden ilgi çekici çağdaş sanat sergileri, eylül ayıyla birlikte yeni sanat sezonunda sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 15. İstanbul Bienali’nin başını çektiği, tüm Türkiye’ye yayılacak sergiler arasında takipçileriyle ilk buluşacak olan ise 9 Eylül’de Akbank Sanat’ta yer alacak “Siyah Gürültü” sanat projesi. Akbank Sanat’ın ardından 12 Eylül’de Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Ai Weiwei sergisi, İstanbul Bienali’nden sonra yılın en çok beklenen sanat olaylarından biri. Yine 12 Eylül’de Arter’de “Kaf Dağı’nın Ardında” ve 13 Eylül’de SALT’ta “İşveren Sergisi” ile İstanbul yeni sezona hızlı bir başlangıç yapacak. 15. İstanbul Bienali ise 16 Eylül’de “İyi Bir Komşu” başlığıyla kapılarını açacak. Bienale ev sahipliği yapacak mekânlar arasında daha önceden olduğu gibi İstanbul Modern, Pera Müzesi ve Galata Özel Rum İlköğretim olacak. 16 Eylül’de Borusan Contemporary’nin de 2 sergisi birden yeni sezona “merhaba” diyecek.

Siyah Beyaz’da Ali Elmacı

Ankara’nın köklü galerilerinden Siyah Beyaz sezonu Ali Elmacı’nın sergisiyle açıyor. 29 Eylül’de başlayacak “İnsanların Üzerinde Yürüyen Sandalye” başlıklı sergi 30 Ekim’e dek sürecek.

Akbank Sanat’ta ‘Siyah Gürültü'

Akbank Sanat, yeni sanat sezonunu ses ile sessizlik arasındaki karmaşık ilişkiyle ilgilenen bir güncel sanat projesi olan “Siyah Gürültü” (Black Noise) ile açıyor. Küratörlüğünü Ekmel Ertan ve Işın Önol’un yaptığı, Burak Arıkan, Servet Cihangiroğlu, Didem Erk, Richard Jochum, Mirko Lazovi, Cengiz Tekin ve Anna Vasof’un eserlerinden oluşan Siyah Gürültü (Black Noise), 09 Eylül - 18 Kasım 2017 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak.

Ai Weiwei İstanbul’da

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 12 Eylül’de Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapacak. Ai Weiwei’in porselen çalışmalarına odaklanan serginin anlatısı, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının izlerini taşıyor.

80 yılın işverenleri

SALT Galata, yeni sezonunu 13 Eylül’de “İşveren Sergisi” ile açıyor. SALT tarafından geliştirilen “İşveren Sergisi”, 1930’lardan 2010’lara Ankara, Çanakkale, Denizli, İzmir ve İstanbul’da özel kesim ya da kamu kesiminden sipariş edilmiş olan bir dizi yapı temelinde, mimar ile işveren arasındaki kritik ilişkiyi ve iletişimin ürüne nasıl yansıdığını irdeliyor. ODTÜ Kampusu, Makbule Atadan Villası, Denizli Basma ve Boya Sanayi Fabrikası ile Yahşibey Tasarım Çalışmaları yapısını da içeren seçki, özgün arşiv belgeleri ve söyleşilerle desteklenen anlatımlarla işverenin yapıdaki belirleyici rolüne odaklanıyor. İşveren Sergisi 26 Kasım’a kadar ziyaretçileriyle buluşacak.

‘İyi Bir Komşu’ ile İstanbul Bienali

Sanatseverlerin merakla beklediği 15. İstanbul Bienali, bu sezon 16 Eylül’de “İyi Bir Komşu” başlığıyla kapılarını açıyor. Sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak düzenlenecek olan bienalde 32 ülkeden 55 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri sergilenecek. 15. İstanbul Bienali, İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi daha önce de İstanbul Bienallerine ev sahipliği yapan mekânların yanı sıra Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi gibi konut özelliği taşıyan mekânlara yayılacak. Türkiye’den 10 sanatçının işlerinin yer alacağı bienal için 30 sanatçı yeni iş üretecek.

Borusan 2 sergiyle

Borusan Contemporary yeni sanat sezonuna 16 Eylül’de açılacak iki sergiyle başlayacak. İlki, ünlü sanatçı Diana Thater’ın soyu tükenmekte olan hayvanları tehdit eden kaçak avcılığa çağdaş sanat penceresinden baktığı “A Runaway World - Kaçak Dünya” adlı sergisi. İkinci sergi ise küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı, Oktay Rifat’tan aldığı ilhamla çağdaş sanatın farklı deneylerini bir araya getirecek “Ağaç, Gölge, Deniz, Ay”.

Arter’de CANAN sergisi

Arter, yeni sezona 12 Eylül’de CANAN’ın kişisel sergisi “Kaf Dağı’nın Ardında” ile başlıyor. Sergi ile sanatçının 1990’ların sonlarından bugüne kadar ürettiği mevcut ve yeni yapıtları bir araya geliyor. Arter’deki sergi; sanatçının resim, heykel, performans, fotoğraf, baskı, video, metin ve mekân yerleştirmesi gibi farklı tekniklerin yanı sıra minyatür ve nakış gibi geleneksel yöntemleri de devreye soktuğu üretimine kapsamlı bir bakış sunuyor. Nazlı Gürlek’in küratörlüğünü yaptığı Kaf Dağı’nın ardında 24 Aralık’a kadar takip edilebilecek


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler