BM Genel Sekreteri: İklim değişikliği varoluşa tehdit

BM Genel Sekreteri Guterres, iklim değişikliği konusunda çarpıcı uyarılarda bulundu. “Doğrudan varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız” diyen Guterres, 2020’ye kadar bu gidişatın değişmemesi halinde, tüm insanlık ve doğal sistemler için yıkıcı sonuçlar ortaya çıkabileceğini söyledi.

cumhuriyet.com.tr
11 Eylül 2018 Salı, 23:28

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliği konusunda, “Doğrudan varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız. İklim değişikliği bizden daha hızlı ilerliyor. 2020’ye kadar bu gidişatı değiştirmezsek tüm insanlık ve doğal sistemler için yıkıcı sonuçlarla karşılacağız” uyarısında bulundu.

‘Tepkisiz kalmayın’ çağrısı

New York’taki BM Genel Merkezi’nde önceki gece konuşan Guterres, dünya liderlerinin “çağımızın ana sorununa” karşı tepkisiz kalmasının endişe verdiğini söyledi. Guterres, 2020’ye kadar gerekli adımların atılmaması durumunda iklim değişikliğinin geri dönülemez noktayı aşabileceği uyarısında bulundu.

Eylül 2019’da dünya liderleriyle New York’ta bir iklim zirvesi düzenlemek istediğini belirten Guterres, iklim değişikliğinin bu yıl tüm dünyada sıcak hava dalgaları, yangınlar, fırtınalar ve seller olarak hissedildiğine dikkat çekti: “Resifler ölüyor, okyanuslar daha asidik hale geliyor ve azalan kaynaklar nedeniyle çatışmalar büyüyor.”

Henüz çok geç değil...

Bu karamsar tabloya rağmen insanlığın önünde iklim değişikliyle mücadele için hâlâ imkân bulunduğunu vurgulayan Guterres, “Zarar gören ormanları ağaçlandırmak için harcanan her 1 doların karşılığı 30 dolar olarak dönüyor, bu alanda harcanan para ekonomiye katkı sağlıyor ve yoksulluğu azaltıyor” dedi.

Uçurumun kenarına doğru...

Guterres kendisini ve BM’yi, iklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için siyaset sahnesini değiştirmeye adayacağını açıkladı. İklim Değişikliği Üzerine Hükümetler Arası Panel’in küresel ısınmayı 1.5 dereceyle sınırlandırma çabalarına yönelik toplantısına kısa bir süre kala konuşan Guterres, “Uçurumun kenarına doğru yaklaşıyoruz. Ama kaderimiz kendi elimizde” ifadelerini kullandı.