‘Yerli tohum gelecek meselesi’

Yerli tohumun korunması ve desteklenmesinde farkındalık yaratmak için Antalya’da gerçekleştirilen “Toprağın Milli Mücadelesi” konferansında yerli tohumunun Türkiye için bir gelecek meselesi olduğu belirtildi.

22 Ocak 2019 Salı, 23:35

11 Kasım Derneği tarafından Muratpaşa’da “Toprağın Milli Mücadelesi” başlıklı etkinlik düzenlendi. Yerli tohum konusunda Türkiye’yi bekleyen tehlikenin anlatıldığı toplantıya, araştırmacı Yusuf Bölük ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesi Yerel Tohum Sorumlusu Ebru Oğuzhan Yeter konuşmacı olarak katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan 11 Kasım Derneği Basın Sözcüsü Şule Nurdoğan, yerli üretime destek verme konusunda toplumun bütün kesimlerinin ortak bir karar içinde olacağını belirterek “Yerli üretim ülkemizi yeniden kalkındırmanın, sağlıklı nesiller yetiştirmenin temellerinden biridir. Yerli üretim konusunda tüm yurttaşlar ortak paydada bulunmalıdır” diye konuştu.

‘Sahip çıkın’

Konferansta konuşan Ebru Oğuzhan Yeter, “Herkes kendi bölgesindeki yerli tohuma sahip çıkar ve yaşatırsa asıl ‘Milli Mücadele’ meşalesi o zaman yanar. Yerli tohumlar kurtlar sofrasında milli bir mücadele veriyor. Yerli tohum bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımızın emanetidir” dedi. Yusuf Bölük de, sulama için kullanılan yeraltı kaynaklarının bilinçsizce tüketildiğini belirterek “Yeraltı kaynaklarının kullanıldığı o alanlar deniz suyuyla dolunca tarım arazisi toprak kaybediyor” diye uyardı. Bölük, yüzeye çıkan deniz suyunun zeminde çürümeye neden olduğunun altını çizdi.