Doğanın kazandığı yerde kaybeden olmaz

Deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Gümüşkum Tabiat Parkı’nda, kaplumbağaların yumurtadan çıkma dönemine isabet eden günlerde yapılması planlanan pop müzik festivali belediyenin, yurttaşların ve çevre örgütlerinin tepkisi sonucunda iptal edildi.
Yayınlanma tarihi: 30 Mayıs 2019 Perşembe, 00:34

[Haber görseli]Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, festivalin yapılması için işletmeye önerdikleri Pompeiopolis Soli Arena’da dün basın toplantısı düzenledi. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdağan ile CHP’lilerin ve çevrecilerin de katıldığı açıklamada “Doğanın kazandığı yerde kimse kaybetmez” yazılı bir pankart açıldı. Tarhan, konserin iptal edilmesini “anayasal direnme hakkının sonucu” olarak değerlendirerek, “Festivalin ertelenmesi kararıyla kazanan sadece kaplumbağalar değil tüm doğa olmuştur” dedi. Tarhan, Gümüşkum Tabiat Parkı’nın işletmesinin özel bir şirkette olması nedeniyle alanın korunması konusundaki endişelerini ve işletmenin ya Orman Bakanlığı ya da belediyeler eliyle kamu tarafından yapılması gerektiğini Mersin Valiliği’ne ve bakanlığa ilettiklerini de ifade etti.

Deniz kaplumbağaları üzerine çalışmaları bulunan Prof. Dr. Serap Ergene de, “Mersin PopFest’le ilgili olarak alınan erteleme kararı ile yoğun insan kitlesinin, ışığın ve gürültünün bu alanda vereceği zarar engellenmiştir” dedi.

A+ A-