CHP o kütüphane için harekete geçti: Biz yapacağız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba ve beraberlerindeki heyet, Şanlıurfa CHP İl Başkanlığı’nda, Suruç’ta yaptıkları incelemeler sonrası açıklama yaptı.

Yayınlanma: 21.07.2015 - 11:20
Abone Ol google-news

<video:326453>

 CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba, Suruç'taki bombalı saldırıyla ilgili Şanlıurfa'da basın toplantısı düzenledi. Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı ve MİT müsteşarına istifa çağrısında bulunarak CHP olarak Kobani'ye oyun parkı ve kütüphane yapacaklarını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ile Veli Ağbaba ve milletvekillerinden oluşan CHP heyeti, Suruç'taki bombalı saldırıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. CHP İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, güvenlik güçlerini eleştirirken şöyle dedi:

"Güvenlik güçlerine, istihbarat birimlerine seslenmek istiyorum. Nerede görmezden geldiyseniz bunun hesabını sizlerden soracağız. Bunları duymazdan gelenlere bir kez daha sesleniyorum. Elinizde imkan varken, bundan sonrasını önlemek zorundasınız. Bunun vebali boynunuzda olacak, bizim elimiz de sizin iki yakanızda olacak. Dün ayrıca bir asker Adıyaman'daki bir çatışmada yaşamını yitirdi, şehit düştü. Biraz sonra Malatya vekilimiz, Ankara milletvekillerimiz saat birde törene katılacaklar. Biz burada bu acının telafi edilmesi için, sarılması için ne gerekiyorsa üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Hastaneyi ziyaret ettik. Yaralılar için de elimizden ne geliyorsa yapmaya çalıştık ve devam edeceğiz. Tekrar Türkiye'nin başı sağ olsun."AĞBABA: MİT MÜSTEŞARI GÖREVİ BIRAKMALI, İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, eleştirdiği MİT'in Müsteşarı ve İçişleri Bakanı'nı istifaya çağırarak bölgede müthiş bir istihbarat zafiyeti olduğunu savundu. Ağbaba, şunları söyledi: "Arkadaşlar Cumhuriyet Halk Partisi olarak olayı duyar duymaz, Genel Başkanımızın talimatıyla Suruç'a geldik. Tabii gittiğimizde cenazeler kaldırılıyordu. Birkaç tespitimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Maalesef biz daha önce Suruç'a gelmiştik ve Kobani'ye gitmiştik. Ancak bizim burada gördüğümüz manzara korkunçtu. Günlerdir Türkiye'nin 19 ilinden gençlerin Suruç'a geleceği, basın toplantısı yapacağı biliniyor. Ama maalesef müthiş bir güvenlik zafiyeti var. MİT'in ne işe yaradığı insanın sorası geliyor. MİT maalesef, son dönemde hiçbir katliamı ortaya çıkaramadı, istihbarat yapamadı. MİT, Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan çıktı KİT'e döndü, kişisel istihbarat teşkilatına döndü. Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel istihbaratı, örgütü şeklinde çalışıyor. Muhalefeti, solcuları, milletvekillerini, CHP milletvekillerini fişlemekten başka bir şey görev yapmıyor. Bu da Reyhanlı katliamında 50 kişinin, Cilvegözü'nde 13 kişinin ölmesi, Diyarbakır mitingde ve Niğde'de insanların katledilmesi ayrıca bunların arkasındaki güç ortaya çıkaramadı ve çıkarılmak istenmedi MİT tarafından. Reyhanlı'da, Diyarbakır'daki katliamın arkasından hangi güç varsa Suruç'ta da aynı güç var. Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, demokrasi olsun olmasın, bunun bir sonucu olmalı. MİT zaten siyasallaşmış. MİT Müsteşarı derhal görevi bırakmalıdır. Geçici İçişleri Bakanı istifa etmelidir. Siyasi sorumluluk hükümetindir. Hükümetin siyasi sorumluluk alması için çağrı yapıyoruz. Bu bir sonuçtur aslında yaşanan. AKP ve MİT'in Suriye politikalarının sonucudur, bunun meyvesidir."

'KOBANİYE KÜTÜPHANE VE OYUN PARKI YAPACAĞIZ'

Veli Ağbaba, CHP'li belediyeler olarak Kobani'ye kütüphane ve oyun parkı kuracaklarını da ifade ederek, şöyle konuştu: "Gençlerin hedefi orada kütüphane yapmaktı, oyun parkı yapmaktı. Bizler CHP'li belediyeler olarak gençlerimizin hem yasını tutacak, hem de oraya kütüphane yaptıracağız. Buradan söz veriyoruz. Kobani'ye güzel bir kütüphane yapacağız, kitaplarıyla birlikte. Belediyelerimiz tarafından da çocuk parkı inşa edeceğiz. Gençlerimizin anısına Son olarak Reyhanlı Cilvegözü gibi katliamlar gibi karanlık kalmasın. Bugün Meclis'e araştırma önergesi vereceğiz. Türkiye'nin başı sağ olsun."

 

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler