CHP'li vekil NSA ofisine giremedi

CHP’li Aksünger’den çarpıcı iddia: ‘NSA ofisine gittim almadılar. Kapalı askeri üs gibi bir yer. Meclis inceleme yapsın.

Yayınlanma: 01.11.2013 - 19:24
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, pek çok ülkede usulsüz bir şekilde telefon dinlemesi yaptığı ortaya çıkan ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Türkiye’deki ofisine gittiğini, ancak içeri giremediğini belirtti. Aksünger, “Kapalı bir askeri üs gibi gözüküyor. Ben bir milletvekili olarak oraya giremedim” dedi ve “Yasama organı TBMM’nin bir komisyon bünyesinde karar alıp giderek inceleme yapması gerekiyor” çağrısında bulundu.

NSA’nın Fransa, İspanya ve Almanya gibi pek çok ülkede siyasi liderlere kadar telefon dinlemesi yaptığının ortaya çıkmasının ardından, ajansın Türkiye’deki faaliyetleri hakkında dinleme iddialarını TBMM’de gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Cumhuriyet’e çarpıcı açıklamalar yaptı. Aksünger, iktidarın NSA’nın dinleme iddialarına karşı sessiz kalmasının iki farklı gerekçesi olabileceğini belirterek, “Ya bu konuyu komplo teorisi olarak görüyorlar ya da bu konuyu çok iyi biliyorlar, ancak işbirliği neticesinde sessiz kalıyorlar” diye konuştu. NSA’nın Türkiye’de dinleme yaptığına ilişkin iddiaların 1990’lara dayandığını ifade eden Aksünger, özellikle dijitalleşme süreciyle birlikte hem kamu güvenliğinin hem de stratejik öneme sahip diğer kurumların güvenliğinin tehlikeye girdiğini kaydetti.

NSA’nın, Türkiye’deki faaliyetlerinin yalnızca bununla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda Ortadoğu’daki ülkelerin dinleme trafiğini de Türkiye’den yönlendirdiğini kaydeden Aksünger, geçen yıl bu konuyu gündeme getirmesine karşın yasadışı dinlemelerin araştırılması amacıyla kurulan komisyonda bu konuda tek bir satır bile yer almadığını ifade etti. NSA’nın, Amerika müttefiki olsun olmasın 40 ülkede dinleme yaptığını kaydeden Aksünger, şunları ifade etti: “Türkiye’nin bu işin helal dinleneni olduğunu düşünüyorum. Bizi dinleyin diyen bir ekibin hazırladığı zemin üzerine oturuyor bu süreç. 1950’lerde Marshall yardımları kapsamında Türkiye’ye dayatılan bir kurum bu NSA. Bu konuları TBMM’de görev yapan milletvekilleri olarak MİT’e, Emniyet İstihbarat’a soruyoruz. ‘Biz böyle bir şey bilmiyoruz’ diyorlar. Bunun da iki vahim boyutu var. Ya biliyorlar, ancak ‘Bilmiyoruz’ diyorlar. Ya da bilmiyorlar ve ‘Bilmiyoruz’ diyorlar. Her ikisi de çok vahim bir durum.”

 

‘Türkiye’nin geleceğine zarar verir’

 Türkiye’de NSA’nın yaptığı dinlemelerin bilinmesine karşın bu duruma göz yumuluyorsa bunun intihar etmek anlamına geldiğini ifade eden Aksünger, “Türkiye’nin içişlerine müdahale, stratejik bilgilerini çalma ve casusluk olarak değerlendirilebilecek faaliyetleri yumuşatılarak olağan bir şey gibi davranılması, bu ülkenin geleceğine çok ciddi zarar verir” dedi.

 

‘NSA’nın faaliyetleri incelenmeli’

 NSA faaliyetlerine karşı iktidarın kayıtsızlığının AKP’nin ne kadar partizanca hareket ettiğini gösterdiğini belirten Aksünger, NSA’nın Türkiye’de paravan şirketler aracılığıyla pek çok faaliyet yürüttüğünü, bu kurumun Türkiye’deki faaliyetlerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

‘Gittim, milletvekili olarak giremedim’

NSA’nın Türkiye’deki adresinin belli olduğunu söyleyen Aksünger, bu adresin “İsmet İnönü Bulvarı, No. 94 Bakanlıklar, Ankara” olduğunu bildirdi. NSA’nın, İnönü Bulvarı üzerinde kamu binalarının arasında bir bölgede bulunduğunu, buraya kendisinin gittiğini, ancak giremediğini anlatan Aksünger, “Kapalı bir askeri üs gibi gözüküyor. Ben bir milletvekili olarak oraya giremedim. Yasama organı TBMM’nin bir komisyon bünyesinde karar alıp giderek inceleme yapması gerekiyor” diye konuştu.

 

‘NSA’nın kapısını çalacağım’

 Aksünger, dün konuyla ilgili TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, NSA’nın Türkiye ofisine tekrar gideceğini kaydetti. Aksünger, “Haftaya milletvekili arkadaşlarımla birlikte NSA’nın bulunduğu yere gidip kapısını çalacağım. Burada ne yapıyorsunuz diye soracağım. Ancak bunun özel bir komisyon tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Fotoğraf: Necati Savaş


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon